Kredyt odnawialny — wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu w banku, warto zastanowić się, jaki jego rodzaj będzie dla nas najkorzystniejszy. Dla osób, którym brakuje pod koniec miesiąca pieniędzy na dodatkowe wydatki, najlepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt odnawialny. Często myli się go z debetem, który również umożliwia elastyczny dostęp do pieniędzy. Znacznie jednak się od siebie różnią. Co powinniśmy wiedzieć o kredycie odnawialnym, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z bankiem?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest kredyt odnawialny i jak działa?
- Jak wyglądają wpłaty i wypłaty?
- Czy kredyt odnawialny jest bezpieczny?
- Jakie są zalety i wady kredytu odnawialnego?
- Co to jest kredyt odnawialny?
Co to jest kredyt odnawialny?
Kredyt odnawialny jest związany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym klienta. Dzięki niemu możemy korzystać z określonych limitem, dodatkowych środków finansowych zawsze, kiedy tego potrzebujemy. Świetnie sprawdzi się dla osób, które czują potrzebę poczucia dostępności pieniędzy w razie nagłych wydatków. Daje nam możliwość elastycznego zarządzania naszym budżetem.
Bank przyznaje określony limit, który zwiększa nam saldo dostępnych środków. Dopiero gdy brakuje nam własnych pieniędzy na koncie, zaczynamy wykorzystywać środki z kredytu.
Jak działa kredyt odnawialny?
Bank udziela kredytu odnawialnego na okres 12 miesięcy. Po upływie tego czasu możemy przedłużyć umowę na kolejny okres. Jeśli chcemy, możemy zrezygnować z kredytu w każdym momencie, bez dodatkowych opłat. Okres wypowiedzenia jest ustalany wcześniej i zapisany w umowie. Nie może on być jednak dłuższy niż miesiąc.
Ile gotówki mogę dostać na kredycie odnawialnym?
Maksymalna kwota kredytu będzie zależeć od naszych dochodów, potrzeb i oferty banku.
Jeśli otrzymujemy regularne wpłaty na konto, kredyt odnawialny może być w miarę korzystnym rozwiązaniem, ponieważ odsetki naliczane są dopiero od wykorzystanej kwoty naszego limitu.
Jakie są koszty kredytu odnawialnego?
Na koszty kredytu odnawialnego może składać się prowizja za jej udzielenie, odsetki, opłata za podwyższenie limitu, coroczna opłata związana z automatycznym odnowieniem umowy, aneks do umowy czy zmiana zabezpieczenia. W zależności od oferty banku i naszych potrzeb cena, którą musimy ponieść, może się znacznie różnić.
Jak wyglądają wpłaty i wypłaty?
Spłaty kredytu odnawialnego są automatyczne. To znaczy, że jeżeli wykorzystamy nasz limit, to wpłacając na konto środki finansowe, zmniejszamy lub całkowicie spłacamy dług. Jeśli kwota, która pojawia się na koncie, przewyższa dług, to różnica po jego odjęciu zostaje do naszej dyspozycji, a nasz limit całkowicie się odnawia. Jeśli dokonujemy wypłaty pieniędzy, to w pierwszej kolejności z konta ubywają nasze środki, a następnie, w razie ich braku, pieniądze z limitu. Nie można zapomnieć, że od momentu wydania kwoty z kredytu do dnia jej spłaty ściągane są odsetki. Kredyt odnawialny można spłacić od razu, ale mamy na to czas do końca trwania umowy.
Czy kredyt odnawialny jest bezpieczny?
Kredyt odnawialny jest relatywnie bezpieczną opcją, jednak jeśli nie mamy takiej potrzeby lub wiemy, że trudno będzie nam go spłacić to zastanówmy się nad decyzją dwa razy. Choć może nam pomóc w opłaceniu nagłych wydatków, to mogą być naliczane od niego dodatkowo odsetki, które trzeba spłacić. Przez to, że mamy do dyspozycji dodatkowe środki finansowe łatwo przeholować i wydawać dużo więcej pieniędzy niż sobie zakładaliśmy.
Jeśli boimy się, że nie damy rady spłacić naszego długu z powodu nieoczekiwanego wypadku, mamy możliwość ubezpieczenia kredytu odnawialnego za dodatkową opłatą. Pomoże nam lub naszym bliskim w razie śmierci, trwałego inwalidztwa, utraty pracy, czy niezdolności do niej. W zależności od rodzaju ubezpieczenia zakres ochrony może być różny. Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, chyba że bank wymaga takiego zabezpieczenia w warunkach umowy.
Zobacz, jak działa Odnawialna Linia Gotówkowa w Nexu.pl – Czy to coś dla Ciebie?
Kiedy bank może zerwać umowę kredytu odnawialnego?
Trzeba wiedzieć, że umowa może zostać wypowiedzenia klientowi przez bank, tak jak to jest w przypadku każdego innego kredytu. Kredytodawca nie może tego, jednak zrobić ot, tak, i zdarza się to raczej rzadko. Ma taką możliwość w określonych sytuacjach, m.in.:
- gdy sytuacja finansowa klienta znacznie się pogorszy i nie będzie on w stanie spłacić długu,
- jeśli kredytobiorca wielokrotnie lub znacząco naruszy umowy kredytowe w bankach, np. ciągle zalega ze spłatami,
- jeśli klient udzieli nieprawdziwych informacji, które mogłyby wpłynąć na odmowę banku na udzielenie pożyczki, np. zawyżenie dochodów.
Jakie są zalety i wady kredytu odnawialnego?
Jak każdy kredyt, tak i ten, ma swoje zalety i wady. Podejmując, więc decyzję o wzięciu kredytu odnawialnego zastanówmy się najpierw czy w ostatecznym rozrachunku nam się to opłaca.
Zalety kredytu odnawialnego
Przed podpisaniem umowy z baniem warto zastanowić się, czy korzyści, jakie oferuje kredyt odnawialny, wpasują się w nasze potrzeby. Zaletami tego produktu finansowego są:
- Odnawialność – możemy wielokrotnie korzystać z ustalonego limitu, nie podpisując przy tym kolejnych umów,
- Zabezpieczenie w nagłych wypadkach — kredyt odnawialny może pomóc nam w opłaceniu nieprzewidzianych wydatków, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Pozwala nam zachować ciągłość finansową.
- Kwota na dowolny cel — możemy przeznaczyć pieniądze na dowolny cel, nikt nie wie na co je spożytkujesz i nikt nie będzie tego weryfikował
- Niewielkie koszty — odsetki naliczane są miesięcznie tylko wtedy, gdy wydajemy pieniądze z kredytu. Jeśli więc nie mamy długu, nic nie tracimy.
- Niewiele formalności — możemy nawet wnioskować o kredyt online przez konto bankowe.
- Elastyczność — to my decydujemy, ile pieniędzy pożyczymy i kiedy to zrobimy. Określony limit jest dostępny dla nas cały czas. Dług możemy spłacić od razu lub nawet w ostatnim dim dniu trwania umowy.
- Przedłużanie umowy — jeśli nasza sytuacja się nie zmieniła, możemy przedłużać umowę z bankiem i korzystać z limitu wiele lat.
Wady kredytu odnawialnego
Kredyt odnawialny, jak to bywa z pożyczaniem pieniędzy, ma swoje wady. Konieczne jest zatem przeanalizowanie ich i podjęcie decyzji czy pomimo ich występowania nadal nam się opłaca podpisać umowę z bankiem. Najważniejszymi z nich są:
- Koszty – takie jak prowizje za udzielenie kredytu, przedłużenie umowy. Koniecznie trzeba się zapoznać z tabelami opłat konkretnego banku.
- Figurowanie w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – nawet jeśli rzadko korzystamy z naszego limitu mamy już naszą historię kredytową. Konieczne jest zatem pilnowanie terminu spłaty.
- Przyzwyczajenie do posiadania dodatkowych pieniędzy – zbyt często korzystając z naszego limitu, możemy popaść w konsumpcjonizm i wydać wszystkie pożyczone pieniądze.
- Nie dla każdego – tylko osoby z pozytywną historią kredytową i zdolnością kredytową mogą dostać kredyt odnawialny.
- Niskie limity – dla osób mało zarabiających
- Duże odsetki – jeśli kredyt nie jest spłacony w terminie
Podsumowanie
Jak wiadomo wszystko jest dla ludzi. Jedni z kredytów odnawialnych korzystają od lat i bardzo chwalą sobie to rozwiązanie, inni są jego przeciwnikami. Najlepiej rozważnie ocenić swoją sytuację finansową, zastanowić się czy kredyt odnawialny na rachunku jest nam niezbędny do życia, jeśli tak – warto spróbować i samemu wyrobić sobie na ten temat opinię. Jeśli zaś wiemy, że nie będzie nas stać na jego spłatę lepiej przełóżmy to w czasie i zastanówmy, jak możemy wydawać mądrzej.