Czym jest kredyt dla studenta?

 

Czy student może dostać kredyt? Co trzeba zrobić, żeby dostać kredyt studencki? Podobne pytania zadaje sobie wiele młodych osób, które właśnie rozpoczynają naukę na uczelni wyższej. Fakt ten nie dziwi, biorąc pod uwagę koszty, z jakimi muszą liczyć się studenci. Wynajem stancji lub własnego mieszkania, czesne czy podręczniki to tylko niektóre z wydatków, jakie muszą ponieść. Do tej listy należy doliczyć koszty życia codziennego jak np. kupno jedzenia czy ubrań.

Nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny, a studia dzienne często utrudniają znalezienie pracy. Zatem, w jaki sposób podreperować studencki budżet? Kto może liczyć na kredyt studencki?

 

Wielu studentów decyduje się na zaciągnięcie kredytu studenckiego. Czym jest kredyt studencki, ile wynosi i w jaki sposób można go otrzymać. Sprawdźmy.

 

 

Kredyt studencki – co to? Najważniejsze informacje

 

Kredyt studencki to wsparcie finansowe udzielane przez banki komercyjne, które przyznawane jest osobom kontynuującym naukę na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich lub doktoranckich. Tryb nauki nie ma tu żadnego znaczenia. Mogą go otrzymać zarówno osoby przyjęte na studia dzienne, jak i zaoczne.

Kredyt studencki przyznawany jest raz, na okres maksimum sześciu lat w przypadku studentów oraz czterech w przypadku doktorantów.

 

 

 

Kredyt studencki – jak się ubiegać?

 

Wnioski o kredyt studencki można składać przez cały rok, zarówno online jak również w formie papierowej. Banki mają 30 dni na ich rozpatrzenie. Co ważne, o kredyt studencki można się ubiegać już od momentu przyjęcia na studia, a jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Co potrzeba do kredytu studenckiego? Do wyżej wspomnianego wniosku należy również dołączyć potwierdzenie przyjęcia na studia.

 

 

Ile można dostać kredytu studenckiego?

 

Kredyt studencki wypłacany jest przez dziesięć miesięcy w roku, z wyłączeniem wakacji i przerw wolnych od nauki. Student może wnioskować o transze w wysokości 400 zł (rata obniżona), 600 zł (rata podstawowa), 800 zł lub 1000 zł (rata podwyższona). Co ważne, istnieje możliwość zmiany wysokości rat.

 

 

Jak spłacić kredyt studencki?

 

Spłatę kredytu studenckiego rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od chwili zakończenia nauki. Do tego momentu wszystkie naliczone przez bank odsetki spłaca państwo. Okres spłaty wynosi dwukrotność czasu, w jakim kredyt był pobierany. Przykładowo, jeśli student przez 60 miesięcy otrzymywał 400 zł, będzie musiał zwracać 200 zł przez 120 miesięcy. Do tych kwot należy oczywiście doliczyć również odsetki, które stanowią połowę stopy redyskontowej weksli NBP.

Kredyt studencki może zostać umorzony nawet w połowie. Jednak na takie odciążenie mogą liczyć wyłącznie osoby, które kończąc naukę znalazły się w gronie 10% najlepszych studentów.

 

 

Czy każdy student może wziąć pożyczkę?

 

Wiemy już czym jest kredyt studencki i jaka jest jego wysokość. Jednak czy każdy student może dostać kredyt studencki? Niestety nie. Aby móc liczyć na takie wsparcie finansowe, trzeba spełnić szereg warunków.

Pierwszym z kryteriów jest wiek. Na pożyczkę mogą liczyć studenci przed trzydziestym rokiem życia, a także doktoranci, którzy nie ukończyli 35 lat. Ponadto konieczne jest wskazanie poręczyciela kredytu, który w razie konieczności będzie mógł go spłacić.
Pod uwagę brana jest również wysokość dochodów. W rodzinie wnioskodawcy nie może on przekraczać 3000 zł netto na osobę.

 

 

Alternatywy dla kredytu studenckiego

 

Jak widać nie każdy student może liczyć na finansowe wsparcie w postaci studenckiego kredytu. Jeżeli nie spełnia wyżej określonych wymogów, jest zmuszony znaleźć inne sposoby na podreperowanie studenckiego budżetu. Jedynym z nich jest kredyt dla studenta, czyli pożyczka dla młodych udzielana na preferencyjnych warunkach.

 

 

Czy student może wziąć kredyt?

 

Wiele banków oferuje możliwość zaciągnięcia kredytu dla studenta, jednak w tym przypadku również trzeba się liczyć z różnymi wymogami. Młodzi ludzie często nie posiadają stałego zatrudnienia, a także nie wypracowali jeszcze zdolności kredytowej, przez co banki bardziej restrykcyjnie podchodzą do kwestii udzielania im pożyczek. Bardzo często rozpatrywanie takich wniosków trwa tygodniami. Wydłużony okres przyznawania pieniędzy bywa problematyczny, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba opłacić czesne lub stancję.

 

 

Pożyczka dla studenta

 

W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest wzięcie pożyczki online. W Nexu na takie wsparcie finansowe mogą liczyć osoby, które ukończyły 18 lat, a także posiadają dowód osobisty, adres e-mail oraz rachunek bankowy. Co ważne, w Nexu akceptowane są także umowy cywilnoprawne, na podstawie których wielu studentów jest zatrudnionych.

Cała procedura wnioskowania o pożyczkę przebiega online. Szybko i bezpiecznie, bez zbędnych formalności i ukrytych kosztów. Ubiegając się o pożyczkę przez Internet, w Nexu masz możliwość skorzystania z intuicyjnego kalkulatora, który z góry obliczy wysokość kwoty do spłaty.

 

Sprawdź ofertę Nexu: TUTAJ

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny