Wakacje kredytowe, komu i na jakich zasadach są przydzielane
Wakacje kredytowe to rządowe wsparcie, które dla wielu naszych rodaków jest sposobem na podreperowanie domowego budżetu i zachowanie płynności finansowej w czasach kryzysu. Czym są wakacje kredytowe, jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe i jakie są alternatywy dla wakacji kredytowych? Sprawdźmy również zalety pożyczki ratalnej na spłatę hipoteki.
Wakacje kredytowe, co to jest?
Jest to odroczenie spłat rat kredytu hipotecznego udzielonego przez bank, który zaciągniętego w polskiej walucie na zakup mieszkania, działki lub na budowę domu.
Wakacje kredytowe trwają osiem miesięcy i można „udać się na nie” w sierpniu i wrześniu 2022 roku, w dwóch wybranych miesiącach w IV kwartale 2022 roku, a także w jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku.
Należy jednak pamiętać, że raty nie zostają uchylone, a jedynie odroczone. W związku z tym okres spłaty kredytu zostanie wydłużony o liczbę miesięcy wskazanych we wniosku.
Jak ubiegać się o wakacje kredytowe?
Wnioski należy kierować do banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny. Można to zrobić bezpośrednio w placówce, za pośrednictwem poczty e-mail lub bankowości elektronicznej.
Co prawda na potwierdzenie przyjęcia wniosku banki mają trzy tygodnie od chwili jego przyjęcia, jednak najczęściej informację o odroczeniu rat otrzymujemy już po kilku dniach.
Wniosek o wakacje kredytowe – wzór dokumentu
Większość banków przygotowała gotowe wzory dokumentów, które wystarczy pobrać i odpowiednio uzupełnić. Jeżeli jednak wniosek chcemy napisać sami musimy pamiętać, aby zawrzeć w nim najważniejsze informacje:
• dane kredytobiorcy;
• dane banku;
• dane dotyczące umowy (numer i data zawarcia umowy);
• wskazanie miesięcy, które mają zostać objęte wakacjami kredytowymi (mamy możliwość złożenia jednego wniosku na cały okres zawieszenia spłat kredytu lub kilka oddzielnych, osobno dla każdego miesiąca);
• oświadczenie, że kredyt został zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb lokalowych;
• uzasadnienie złożenia wniosku.
Ile kosztują wakacje kredytowe?
Z założenia wakacje kredytowe są bezpłatne, a banki nie mogą pobierać z tego tytułu żadnych należności. Jednak może się zdarzyć, że zostaniemy obciążeni np. kosztami sporządzenia aneksu. Pamiętajmy również, że odroczenie spłat kredytu skutkuje zwiększeniem pozostałych rat lub wydłużeniem okresu kredytowania, co w praktyce oznacza naliczenie większych odsetek.
Wakacje kredytowe – dla kogo?
Choć w teorii wakacje kredytowe przeznaczone są dla wszystkich, niezależnie od wysokości czy źródła dochodów, to w praktyce, aby móc skorzystać z rządowego wsparcia należy spełnić kilka warunków:
• kredyt hipoteczny został zaciągnięty w polskiej walucie;
• kredyt zaciągnięto przed 1 lipca 2022;
• okres kredytowania jest dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od 1 lipca 2022 roku.
• hipoteka przeznaczona jest na zakup lokalu mieszkaniowego, działki lub budowę domu wyłącznie na własne potrzeby;
Z ostatniego punktu wynika, że na rządowe wsparcie nie mogą liczyć kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt na zakup lokalu mieszkaniowego pod wynajem.
Co ważne, o wakacje kredytowe można się ubiegać tylko w przypadku jednego kredytu.
Zatem, w jaki sposób o swój budżet i terminową spłatę zaciągniętego kredytu mogą zadbać osoby, których nie obejmuje rządowe wsparcie?
Pożyczka ratalna na spłatę kredytu
Alternatywą dla wakacji kredytowych są pożyczki online na raty. Jest to doskonały sposób na zachowanie płynności finansowej i podreperowanie domowego budżetu. Otrzymane w ten sposób środki można przeznaczyć właśnie na spłatę raty kredytu hipotecznego lub jego nadpłatę.
Jeżeli jesteś osobą, której nie obejmują wakacje kredytowe, zaciągnięcie pożyczki internetowej na spłatę kredytu jest idealnym rozwiązaniem, które niesie za sobą szereg korzyści.
Przede wszystkim należy pamiętać, że banki potrzebują nawet kilku tygodni, aby sprawdzić Twoją zdolność kredytową. W Nexu na pieniądze możesz liczyć nawet tego samego dnia – po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.
Pożyczkę na ratę kredytu otrzymasz bez zbędnych formalności, bez konieczności wychodzenia z domu czy wypełniania i drukowania stosu dokumentów. Zaledwie kilka kliknięć dzieli Cię od przyznania pieniędzy. Decyzję otrzymasz w parę minut, a jeśli Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, środki w szybkim tempie pojawią się na Twoim koncie.
Co ważne, nie zaskoczą Cię żadne ukryte koszty. Intuicyjny i łatwy w użyciu kalkulator zamieszczony na stronie internetowej Nexu pozwoli obliczyć ostateczną kwotę do spłaty. Dzięki czemu z góry wiesz, ile pieniędzy musisz zwrócić.