wakacje kredytowe 2022

Wakacje Kredytowe w Polsce w 2022 roku – na czym  polegają?

 

Jeszcze do niedawna słowo „wakacje” kojarzyło nam się głównie z błogim odpoczynkiem i letnimi wyjazdami. Dziś za sprawą galopującej inflacji i rosnących stóp procentowych, wyrażenie to przez wielu naszych rodaków używane jest głównie w kontekście wakacji od spłaty kredytu.

Czym są wakacje kredytowe? Najprościej rzecz ujmując dla Polaków oznacza to odroczenie spłat rat kredytu hipotecznego zaciągniętego w polskiej walucie na warunkach ustalonych przez bank.

Kto może ubiegać się o wakacje kredytowe? Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?  Wszystko to znajdziesz w naszym materiale.

 

 

Jakie są zasady ulgi kredytowej?

 

Wakacje kredytowe dają możliwość odroczenia spłaty 8 rat kredytu hipotecznego:

– w sierpniu i wrześniu 2022 roku;

– w dwóch wybranych miesiącach w IV kwartale 2022 roku;

– w jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku.

Należy jednak pamiętać, że raty te nie ulegają umorzeniu, a jedynie przesunięciu w czasie. Oznacza to, że okres kredytowania zostanie wydłużony o liczbę miesięcy ujętych we wniosku o wakacje kredytowe.

 

 

Ile kosztują wakacje kredytowe?

 

bank

 

Rządowe wakacje kredytowe są bezpłatne, a odroczenie dotyczy całych rat, włączając w nie część kapitałową oraz odsetkową. Ponadto banki nie mogą naliczać z tego tytułu żadnych opłat i prowizji. Osoby składające wniosek muszą się jednak liczyć z ewentualnymi dodatkowymi kosztami np. wynikającymi z aneksowania umowy. Trzeba mieć również na uwadze fakt, że wakacje kredytowe nie obejmują opłat związanych z ubezpieczeniem kredytu.

 

 

Dla kogo wakacje kredytowe?

 

Wakacje kredytowe przeznaczone są dla osób, które:

 

– zaciągnęły kredyt hipoteczny w polskiej walucie;

– finansują zakup lokalu mieszkaniowego, działki lub budowę domu wyłącznie na własne potrzeby;

– zawarły umowę kredytową przed 1 lipca 2022;

– mają okres kredytowania dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od 1 lipca 2022 roku.

 

Rządowe wsparcie nie obejmuje kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt na zakup lokalu mieszkaniowego pod wynajem. 

Co ważne, na odroczenie spłat można liczyć wyłącznie w przypadku jednego kredytu.

 

 

dla kogo wakacje kredytowe

 

Co prawda z założenia wakacje kredytowe dostępne są dla wszystkich osób, które spełniają powyższe warunki, jednak z odrzuceniem wniosku muszą liczyć się ci kredytobiorcy, którzy w przeszłości mieli problem z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań.

 

Jak złożyć wniosek?

 

Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 29 lipca 2022 roku. Dokumenty należy złożyć w instytucji finansowej, która udzieliła kredytu hipotecznego. Można to zrobić w placówce banku, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przez bankowość online.

Możemy złożyć jeden wniosek odnoszący się do całego okresu, w którym odraczamy raty lub kilka odrębnych dokumentów za każdy wskazany miesiąc.

Od momentu otrzymania wniosku, banki mają 21 dni na potwierdzenie jego przyjęcia.

 

Każdy dokument powinien zawierać:

 

– dane kredytobiorcy;

– dane banku;

– dane umowy (np. numer i data zawarcia umowy);

– określenie miesięcy, które mają zostać objęte wakacjami kredytowymi;

– oświadczenie, że kredyt został zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb lokalowych;

– uzasadnienie złożenia wniosku.

 

 

Czy zawieszenie spłaty kredytu wpłynie na zdolność kredytową?

 

Informacja o skorzystaniu z rozwiązania proponowanego przez Rząd, jakim jest zawieszenie spłaty hipoteki, zostanie przekazana do Biura Informacji Kredytowej. Banki zapewniają jednak, że skorzystanie z niej nie wpłynie negatywnie na nasz scoring.

 

Wady i zalety przerwy z spłacie rat hipoteki dla kredytobiorców?

 

 

wakacje od kredytu hipotecznego

 

Z pewnością jedną z największych zalet przerwy w spłacie hipoteki jest zmniejszenie naszych wydatków i szansa na poprawę domowego budżetu w sytuacji, w której mamy problemy finansowe. To również możliwość uregulowania innych należności.

Dzięki zawieszeniu spłaty, unikniemy negatywnych skutków, wynikających z nieterminowego spłacania rat np. wpisania na listę dłużników. Odroczenie spłaty kredytu może pomóc nam także odzyskać płynność finansową.

Nie możemy jednak zapomnieć, że z każdych wakacji trzeba kiedyś wrócić. Tak samo jest w przypadku wakacji kredytowych. Pamiętajmy, że odroczone płatności będziemy musieli kiedyś spłacić. Oznacza to zwiększenie pozostałych rat lub wydłużenie okresu spłaty kredytu, co powoduje naliczenie większych odsetek. Ostateczny koszt kredytu uzależniony jest zatem od tego, jak długo będą trwały wakacje kredytowe i jaka kwota pozostała nam do spłaty.

 

Czy można nadpłacić kredyt korzystając z zawieszenia spłaty rat?

 

Tak. Część kredytobiorców wykorzysta wakacje kredytowe do uregulowania innych zobowiązań. Inni zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na nadpłatę kredytu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, kiedy nadpłacamy kredyt to zmniejszamy nasz dług wobec banku. Oznacza to, że w pozostałym okresie naliczy on odsetki od niższej kwoty bazowej. Dodatkowo okres kredytowania może zostać skrócony, a zatem bank krócej będzie naliczał nam odsetki.

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

500 zł8000 zł
mc.
246
Miesięcznie:
Kwota1000 zł
Liczba rat 3
Kwota raty 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.00 zł
RRSO 474,9%
Całkowita kwota do spłaty1323.97 zł
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: