5 zasad wydawania pieniędzy

Budżet domowy należy właściwie wykorzystywać, aby wystarczył na obowiązkowe opłaty, konsumpcję oraz odkładanie oszczędności. Musisz wiedzieć, jak racjonalnie dysponować posiadaną pulą pieniędzy. Tylko w ten sposób będziesz mógł wygospodarować z comiesięcznych wpływów pewną kwotę, którą odłożysz w ramach marginesu bezpieczeństwa. Jak wydawać pieniądze i mądrze, sukcesywnie bogacić się?

 

5 zasad na optymalne wydawanie pieniędzy, czyli jak rozsądnie wydawać i oszczędzać pieniądze.

 

Przedstawiamy 5 kluczowych zasad dysponowania budżetem, tak by wilk był syty, ale i owca cała! Przeczytaj i sprawdź, czy do wszystkich się stosujesz?

 

jak wydawać pieniądze i oszczędzać

 

1. Przy zakupach emocje są złym doradcą

Kupujesz impulsywnie? To znaczy, że jesteś idealnym klientem i odbiorcą wszelkiego typu komunikatów marketingowych. Odpowiednio wyeksponowanie towarów na półce, kolory, zapachy i muzyka w marketach i sklepach detalicznych – to wszystko ma jeden główny cel: nakłonić jak największą liczbę konsumentów do dokonania zakupów.

Marketingowcy dysponują całą paletą narzędzi, ułatwiających namawianie klientów do wydawania pieniędzy na rzeczy, które często są im do niczego niepotrzebne. Nie daj się nabrać na ich sztuczki i zawsze podchodź do każdego zakupu jak najbardziej racjonalnie.

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie impulsowego kupowania:

• zawsze chodź do sklepu z listą zakupów i trzymaj się jej,
• nie chodź do sklepów głodnym,
• zostaw dzieci w domu,
• płać gotówką – wtedy wyraźnie widzimy, ile wydajemy i dwa razy zastanowimy się, zanim zapłacimy za coś w sklepie,
• dwa razy przemyśl duże wydatki – na sprzęt RTV i AGD itp.

 

2. Pułapka wysokich zarobków

Skoro dużo zarabiasz, to możesz też na wszystko sobie pozwolić i bez wyrzutów sumienia marnować pieniądze? Nic podobnego. To, że teraz dużo zarabiasz, wcale nie oznacza, że w przyszłości też tak będzie. Żyj skromnie, weryfikuj ceny w porównywarkach np. w internecie, korzystaj ze sprawdzonych promocji w sklepach, dzięki czemu nie będziesz za nic bezmyślnie przepłacał.

 

3. Kupuj przeważnie za własne pieniądze

Kredyt na mieszkanie czy zakup samochodu może być niezbędny, ponieważ na własne „M” trzeba oszczędzać nawet kilkadziesiąt lat, a gdzieś trzeba przecież mieszkać. Natomiast inne rzeczy, takie jak nowy telefon, laptop, czy markowa torebka mogą poczekać zanim samemu odłożymy na nie pieniądze. Jeśli na takie rzeczy musimy zaciągać pożyczkę lub kredyt, oznacza to, że nie stać nas na nie i nie powinniśmy ich kupować.

 

4. Dobrze przemyśl poważne zakupy

Często wydaje nam się, że jesteśmy oszczędni, ponieważ zamiast kupić szynkę na 30 zł za kg, kupujemy na promocji w cenie 28 zł za kg. To drobne kwoty, które w rzeczywistości mają niewielki wpływ na nasze ogólne wydatki. Powinniśmy oszczędzać przede wszystkim na poważnych wydatkach na sprzęty elektryczne i elektroniczne, ubrania lub buty. Tutaj sporo można ugrać dla domowego budżetu, a pochopna decyzja może zredukować nasz domowy budżet i pulę odłożonych środków finansowych.

 

Sprawdź, jak zacząć spisywać wydatki i zadbać o domowy budżet.

 

przemyślany domowy budżet

 

5. Nie stać nas na tanie rzeczy…ale co to w ogóle znaczy?

W zdecydowanej większości przypadków nie będzie stać nas na rzeczy gorszej jakości. Musimy uświadomić sobie, że kupując trampki za 10 zł, ponosimy większy wydatek, niż gdybyśmy kupili porządne trampki w markowym sklepie za 50 zł.

 

Jak to możliwe? Chodzi o gorszą jakość skrajnie taniego wyrobu.

Produkt ten może rozpaść się już po pierwszym użyciu, a rzadko kiedy przypadkowy sprzedawca uzna naszą reklamację. Najprawdopodobniej w takim przypadku będziemy musieli ponowić zakup. Tymczasem, dobrej jakości buty posłużą nam nawet przez kilka lat, dlatego naprawdę warto w nie zainwestować.

 

Pieniądze zarabia się w pocie czoła, a praca wymaga czasu. Wydaje się szybko i niekoniecznie przyjemnie zwłaszcza wtedy, gdy mamy nieprzewidziane wydatki, których nie możemy uniknąć. Wydatki zawsze powinny być racjonalne i dobrze przemyślane, a każda rodzina musi budować na swoją przyszłość oszczędności.

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: