W jakie instrumenty finansowe warto inwestować pieniądze krótkoterminowo i z jakim niebezpieczeństwem będzie się to wiązało?
Znaną i lubianą ostatnimi czasy formą inwestowania są nieruchomości. Jednakże istnieją także inwestycje krótkoterminowe. Zakładają one względnie krótki, maksymalnie 12-miesięczny horyzont inwestycyjny. Cechują się wyższym poziomem ryzyka, zwłaszcza w porównaniu z inwestycjami długoterminowymi, ale i w krótkim czasie umożliwiają wypracowanie wysokich zysków.
Gra na giełdzie, jako inwestycja krótkoterminowa
Na giełdzie papierów wartościowych istnieje możliwość dokonywania inwestycji krótkoterminowych, ale inwestor musi poświęcić swój czas i zaangażować się w codzienne analizowanie krótkotrwałych trendów i wydarzeń w kraju i na świecie, które mogą wpływać na wycenę akcji. Jeśli nie jesteśmy w stanie zaakceptować ryzyka oraz pracy pod wpływem stresu, inwestowanie krótkoterminowe na giełdzie nie jest dla nas przeznaczone. Kilkudniowy horyzont inwestycyjny pozwala w ciągu nawet kilku czy kilkunastu tygodni uzyskać prawdziwie zyskowną inwestycję, ale w drodze do niej trafią się też chybione decyzje, narażające inwestora na straty.
Inwestowanie w akcje – oszacuj ryzyko i dobierz strategię
Inwestowanie krótkoterminowe w akcje spółek giełdowych wymaga dokonywania na bieżąco dokładnych analiz wykazujących relację stopy zwrotu do ponoszonego ryzyka. Jeśli jest ona satysfakcjonująca, można inwestować. Warto też mieć własną strategię gry krótkoterminowej – można grać m.in. pod wyniki finansowe w postaci zbiorczej lub pod konkretny produkt. Strategia opiera się na założeniu, że faktycznie zaprezentowane przez spółkę wyniki będą wyraźnie różnić się od oczekiwań – mogą pozytywnie zaskoczyć lub negatywnie rozczarować. W pierwszym przypadku inwestor sporo zarobi w krótkim czasie, a w drugim szybko będzie musiał sprzedawać akcje, ponieważ ich kurs przejdzie natychmiastową korektę.
Inną strategią jest inwestowanie pod wejście spółki do indeksów krajowych, np. WIG czy WIG20 lub zagranicznych. Powoduje to zwiększenie popytu na jej akcje i wzrost kursu. Można też obrać strategię gry pod premierę produktu, polegającą na zasadzie kupujemy plotki i przypuszczenia, ale sprzedajemy fakty. Inwestorzy podsycają zainteresowanie premierą akcji, aby wywindować maksymalnie ich kurs, a następnie szybko je sprzedać.
Kluczowe znaczenie przy inwestycjach krótkoterminowych na giełdzie ma analiza techniczna, która wskazuje kierunek występującego na rynku trendu i ostrzega o możliwej zmianie. Jest ważniejsza niż analiza fundamentalna, która większe znaczenie ma przy inwestycjach długoterminowych.
Zobacz też: Faktoring – czym jest? Wady i zalety faktoringu – NEXU.pl
Inwestowanie w waluty
Międzynarodowy rynek walutowy, czyli rynek Forex wykazuje ogromną zmienność kursów poszczególnych par walutowych. Na rynku tym można skutecznie inwestować w krótkiej perspektywie czasowej, w ramach tzw. Day Tranding. To strategia inwestowania krótkoterminowego, która polega na otwieraniu i zamykaniu pozycji w ciągu tego samego dnia. Zwolennicy tej metody inwestycji na rynku walutowym oczekują szybkiego zysku i korzystają ze spekulacji na rynku finansowym.
Jedną z najbardziej popularnych krótkoterminowych strategii inwestycyjnych Day Tranding jest scalping, czyli wielokrotne kupowanie i sprzedawanie walut w ciągu jednego dnia. Polega na natychmiastowym zamykaniu transakcji, jeśli jest ona zyskowna. Inwestorzy zyskują na niewielkich zmianach cen, ale przy inwestowaniu dużego kapitału, nawet takie zmiany potrafią przynosić ogromne dochody. W swojej pracy day traderzy korzystają z analiz technicznych, wykresów i wskaźników, które powinny być na bieżąco analizowane. Decyzje należy podejmować szybko i odważnie.