Koszt ogrzewania domu – co się najbardziej opłaca?

W czasie, gdy wybieramy sposób ogrzewania do domu, może pojawić się wiele pytań i wątpliwości: jakie są koszty użytkowania grzejnika, czy ogrzewanie podłogowe się opłaca lub też jakie są koszty ogrzewania ekogroszkiem. Właściwy wybór dotyczący technologii zapewniającej ciepło może ograniczyć wydatki w zimie nawet o kilkaset złotych.

 

Ile kosztuje ogrzewanie domu?

Koszt ogrzewania domu zależy od wielu czynników. Ważna jest wielkość domu i jego stan – szczelność izolacji – okien, drzwi, podłóg, ścian a nawet stanu wentylacji. Wysokość wydatków, jakie przeznaczymy na ogrzewanie jest również uzależniona od rodzaju instalacji. Obecnie najpopularniejsze są piece na węgiel. Mimo, że należy on do jednego z tańszych materiałów, jego użytkowanie wiąże się z koniecznością zakupu węgla (na średniej wielkości 200m², ocieplony dom potrzeba przynajmniej 2 tony, czyli około 1800 zł), jego transport, w końcu ciągła kontrola nad ogniem i częste rozpalanie. Alternatywą dla tego rozwiązania są nowoczesne propozycje np. kotły na ekogroszek, kotły gazowe  czy pompy ciepła. Warto też zastanowić się, jaką instalację ogrzewania wybrać – w formie podłogowej czy z klasycznym grzejnikiem.

 

Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

 

ogrzewanie podłogowe koszt

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe ma bardzo wiele zalet. System opiera się na ciągłym ruchu ogrzanego powietrza, które unosi się do góry, zatem prawie w każdym miejscu odczuwamy ciepło. Grzejnik oddaje ciepło głównie blisko ściany, więc wyższa temperatura jest mniej odczuwalna. Ponadto system ogrzewania podłogowego nawet po wygaśnięciu opału w piecu dość długo utrzymuje ciepło.

 

Grzejnik elektryczny – jakie są koszty użytkowania?

Jeśli chodzi o grzejnik elektryczny, koszty jego użytkowania można samodzielnie kontrolować. Wystarczy stosować głowice i termostaty, dzięki którym można zmniejszać temperaturę a tym samym pobór energii. Przy stawce 0,45 zł/kWh za ogrzewanie prądem, przy ogrzewaniu z grzejnikami trzeba się przygotować na wydatek roczny rzędu 4500 zł.

Możesz również przeczytać o ogrzewaniu gazowym, o którym piszemy w innym artykule.

 

Ekogroszek – cena pieca i koszty ogrzewania

Koszt pieca na ekogroszek zależy od jego wielkości, modelu i mocy. Ceny wahają się między 5-13 tyś zł. Warto pamiętać, aby nie kupować zbyt dużego modelu do małego domu i odwrotnie.

 

Koszty ogrzewania ekogroszkiem są nieco większe niż węgla, ale mniejsze niż w przypadku prądu. Z jego tonę zapłacimy około 600-800 zł, a w ciągu roku można spalić objętość 4 lub 5 ton. Oczywiście koszty ogrzewania będą wyższe, jeśli dom jest nieocieplony.

 

Zaletą tego rozwiązania jest mniejsza ilość popiołu w kotle czy wygoda użytkowania – wystarczy zasypać go raz na kilka dni, a braki uzupełniane są automatycznie z podajnika.

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: