Ogrzewanie gazowe – cena instalacji i koszty grzania

Zapewnienie komfortu cieplnego w domu mieszkalnym możliwe jest przy zastosowaniu różnych technik grzewczych. Między innymi będzie to ogrzewanie gazowe, które tylko z pozoru jest bardzo drogie. Stanowi ono praktyczne rozwiązanie, które nie wymaga zorganizowania dodatkowego pomieszczenia na kotłownię i nakładów pracy ze strony domowników. Ile kosztuje montaż i eksploatacja instalacji gazowej w systemie grzewczym? Roczny koszt ogrzewania całego domu mającego 120 mkw wyniesie 13 200 kWh. W przeliczeniu na cenę będzie ona wahać się w zależności od wybranego typu kotła – od 300 do 700 zł rocznie. 

Rodzaje kotłów i ceny ogrzewania za rok opisujemy poniżej.

 

Ogrzewanie domu gazem

Gaz jest jednym z rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Przy podejmowaniu decyzji o takiej technice grzewczej mamy do wyboru dwie możliwości: podłączenie domu do sieci gazowej zewnętrznej lub korzystanie z gazu płynnego przechowywanego we własnym zbiorniku, na działce.

Instalacja ogrzewania gazowego wymaga doprowadzenia gazu do domu za pomocą przyłącza oraz stworzenia instalacji gazowej wewnętrznej, doprowadzającej gaz do źródeł ciepła. Ciepło wytwarzane w kotle gazowym będzie przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, dzięki czemu w całym domu będzie po prostu ciepło.

 

Zalety ogrzewania gazowego

ogrzewanie gazowe

Wysoka sprawność i oszczędność nowoczesnych urządzeń grzewczych gazowych, np. kotłów kondensacyjnych sprawia, że sprawność instalacji wynosi nawet ponad 100 proc. Możliwe jest bowiem odzyskiwanie ciepła.

Z praktycznego punktu widzenia ogrzewanie gazowe jest bezobsługowe, co wiąże się z wysokim komfortem jego użytkowania. Instalacja nie wymaga aktywności ze strony domowników. Wystarczy zlecić co roku przegląd kotła i zaprogramowanie go według indywidualnych potrzeb domowników.

Można też zaoszczędzić miejsce w domu, ponieważ kocioł gazowy nie zajmuje wiele miejsca. Kotłownia może więc mieć postać schowka i zawsze będzie w niej czysto.

 

 Ogrzewanie gazowe – jak poprawnie oszacować koszty?

 

ile kosztuje ogrzewanie gazem

Przy wyliczaniu kosztów ogrzewania gazowego musimy wiedzieć, ile kosztuje m3 gazu. W zależności od dostawcy będzie to koszt od 1,20 do 1,30 zł. Niemniej roczne zapotrzebowanie domu na energię cieplną liczone jest w kWh na m2 i tak najłatwiej można oszacować koszty ogrzewania gazowego w domu jednorodzinnym. Ocieplony budynek z dobrymi jakościowo oknami ma zapotrzebowanie na energię cieplną w wysokości około 110 kWh/m2, zaś budynek energooszczędny – o połowę mniejsze. Budynki pasywne mają minimalne zapotrzebowanie na energię cieplną w wysokości 15 kWh/m2.

 

W zależności od tego, jaki piec gazowy zainstalujemy w systemie ogrzewania gazowego, inne będą też koszty zapewnienia komfortu cieplnego w domu przez cały rok. Typ kotła odpowiada bowiem za wydajność spalania gazu. Mamy do wyboru:

  • Kotły tradycyjne – z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, gdzie średni koszt wytworzenia 1 kWh wynosi około 0,43 zł – minusem jest tu wychładzanie kotłowni, co zwiększa koszty ogrzewania budynku.
  • Kotły pulsacyjne – zaawansowany pod względem technologicznym, gdzie spalanie odbywa się poprzez kondensację z systemami pulsacyjnymi, bez palników. Średni koszt wytworzenia 1 kWh wynosi 0,25 zł. Wadą rozwiązania jest wysoki koszt konstrukcji – nawet w wysokości 13-15 tys. zł.
  • Kotły kondensacyjne – najnowocześniejsze kotły gazowe, pozwalające na odzyskiwanie ciepła ze spalin. Oszczędne i ekonomiczne, gdzie średni koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej wynosi 0,38 zł. Mają one zamkniętą komorę spalania i nie zajmują dużo miejsca w kotłowni.

 

Koszt ogrzewania gazowego liczyć trzeba dla domu o założonej powierzchni mieszkalnej. Przeciętny dom w Polsce ma około 120 mkw powierzchni. Zakładając, że budynek ma termoizolację i nowe okna, to jego zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 110 kWh/m2 na rok. Roczny koszt ogrzewania całego domu mającego 120 mkw wyniesie 13 200 kWh. W przeliczeniu rocznego ogrzewania domu wynosi więc w zależności od typu kotła:

 

  • 5 676 zł w przypadku kotłów tradycyjnych.
  • 5 016 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych.
  • 3 300 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych.

 

Im bardziej energooszczędny lub pasywny jest budynek, tym koszty ogrzewania gazowego maleją. W przypadku kotłów pulsacyjnych i domu pasywnego spadają do 450 zł na rok. Dlatego należy uznać, że ogrzewanie gazowe może być ekonomiczną i wygodną metodą zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych.

 

W sfinansowaniu takiego rozwiązania mogą pomóc pożyczki online.

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: