raty czy gotówka

Jaką płatność wybrać: jednorazową czy raty?

Z ekonomicznego punktu widzenia zakupy za gotówkę powinny być zawsze korzystniejsze dla klienta niż sfinansowanie zakupu na raty. Czy jednak taka teza będzie prawdziwa również wtedy, gdy będziemy mogli dokonać zakupu na raty 0 proc.? Zasadniczo wydaje się, że w takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy za dany zakup zapłacimy od razu, czy w kilku ratach bez odsetek.

 

Pieniądze przez dłuższy czas w dyspozycji klienta

 

raty czy gotówka

 

Przy zakupie z własnych środków sprawa jest prosta – płacimy za produkt od razu, w kasie sklepu lub przelewem. Od razu z konta czy z portfela znika nam określona kwota i na tym koniec. Nie musimy pamiętać o płaceniu rat co miesiąc. Jednak narażamy się od razu na znaczne uszczuplenie swojego budżetu.

Przy ratach wydatek jednorazowy na zakup w ogóle nie występuje. Część sklepów i banków umożliwiających zaciągnięcie kredytu ratalnego i zakup np. sprzętu RTV i AGD, pozwala na uiszczenie pierwszej raty dopiero po miesiącu od podpisania umowy. Siłą rzeczy konsument dłużej posiada kwotę, którą musiałby wydać na zrealizowanie zakupu za gotówkę.

 

Przykład:

Klient kupuje pralko-suszarkę renomowanej marki w cenie 2299 zł. Może zdecydować się na raty 0 proc. w popularnym sklepie RTV/AGD online. Koszt zakupu sprzętu rozłoży nawet na 50 rat w wysokości 45,98 zł każda. Co miesiąc ze swojego konta będzie płacił niespełna 46 zł i cały czas korzystał z zakupionego sprzętu. Pozostanie mu w kieszeni sporo środków finansowych na dowolny cel, które może zaoszczędzić na tzw. czarną godzinę. Raty będzie spłacał powoli, przy mało obciążającej domowy budżet kwocie.

 

Pieniądze mogą na siebie pracować – na lokacie czy koncie oszczędnościowym.

Przy obecnych stopach procentowych w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, nie jest to znaczny zysk, ale zawsze jakaś pewna kwota zostanie zaoszczędzona.

Trzeba również pamiętać, że zanim więc podpiszemy umowę w sklepie, w którym chcemy kupić coś na raty, dokładnie przeczytajmy podsunięte nam dokumenty. Musimy mieć pewność, że raty 0 proc. rzeczywiście nimi są i czy bank nie nalicza na przykład wysokiej prowizji za przystąpienie do zobowiązania.

 

Głośno było w mediach o przypadku, w którym klient korzystający z rat 0 proc., w rzeczywistości miał aż 30-procentowe oprocentowanie swojego kredytu. Wynikało ono z konieczności uiszczania opłaty za kartę kredytową, która była narzędziem zakupów ratalnych oraz z kosztów ubezpieczenia assistance.

Możesz również przeczytać o Cahback i co się z nim wiąże i na czym polega.

 

Lepiej płacić gotówką czy zdecydować się na raty?

Raty 0 proc., o ile rzeczywiście nimi są i nie narażają konsumenta na żadne dodatkowe opłaty, będą lepsze z finansowego punktu widzenia niż zakup za gotówkę, ponieważ pieniądze dłużej pozostają w naszej dyspozycji i możemy je z zyskiem zainwestować.

Walorem zakupu ratalnego dla klienta jest możliwość budowania dobrej historii kredytowej w BIK, co ułatwi zaciągnięcie kredytu w przyszłości, o ile terminowo będzie spłacać raty. Przed dokonaniem wyboru kredytu ratalnego należy dokładnie sprawdzić, czy „raty 0 proc.” rzeczywiście nimi są i nie wiążą się z koniecznością opłacania dodatkowych ubezpieczeń, prowizji i opłat.

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: