Jak budować zdolność kredytową będąc studentem?
Zdolność kredytowa rozumiana jest przez banki czy instytucje kredytujące innego rodzaju, jako zdolność klienta do spłaty rat kapitałowo-odsetkowych zaciągniętego zobowiązania finansowego. Innymi słowy, zdolność kredytowa odpowiada na pytanie, czy klienta stać na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki oraz w jakiej kwocie może to być zobowiązanie. Jak można budować zdolność kredytową, jeśli jest się studentem?
Jak obliczana jest zdolność kredytowa?
Każdy kredytodawca lub pożyczkodawca może w nieco inny sposób wyliczać zdolność kredytową klienta. Bierze się przy tym pod uwagę takie kwestie jak:
- wysokość kwoty kredytu, o który wnioskuje klient
- okres kredytowania
- wysokość i źródła dochodów
- staż pracy
- posiadaną i udokumentowaną pulę oszczędności
- wielkość posiadanej rodziny – głównie ile osób znajduje się na utrzymaniu klienta
- wiek kredytobiorcy
- posiadaną historię kredytową
Student znajduje się w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o wiarygodność dla banków jako kredytobiorca. Zwykle taka osoba nie ma stałej pracy, a jeśli już, to jest to praca dorywcza, z niskimi dochodami. Dla zwiększenia swoich szans na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, student powinien świadomie i konsekwentnie budować swoją dobrą historię kredytową, aby w oczach banków i firm pożyczkowych stać się rzetelnym klientem. Może równocześnie gromadzić oszczędności na wkład własny, które automatycznie zwiększają wraz ze wzrostem ich kwoty, szanse na uzyskanie pożądanego kredytu lub pożyczki.
Kreowanie własnej historii kredytowej
Historia kredytowa to ogół informacji dotyczących wiarygodności klienta starającego się o pożyczkę lub kredyt. Informuje instytucję kredytującą, w jaki sposób klient spłaca swoje aktualne zobowiązania i jak wywiązywał się z nich w przeszłości.
Podstawową bazą danych gromadzącą informacje o wszystkich kredytobiorcach w Polsce jest baza Biura Informacji Kredytowej. Trafiają do niej dane o zaciągniętych kredytach gotówkowych, samochodowych, hipotecznych i innych, o zadłużeniu na karcie kredytowej czy o debetach na koncie. Coraz częściej też firmy pożyczkowe przekazują do BIK informacje o swoich pożyczkobiorcach.
W momencie gdy konsument wnioskuje do banku o udzielenie kredytu, zgadza się na sprawdzenie jego danych w BIK. Wnioskowanie również jest odnotowane w bazie BIK. Historia kredytowania może działać na korzyść lub szkodę klienta.
Jeśli wpisy w BIK są wyłącznie pozytywne, to kreują obraz rzetelnego kredytobiorcy, który zawsze w terminie spłaca swoje zobowiązania i nigdy nie zalega z uiszczaniem rat kapitałowo-odsetkowych. Natomiast negatywne wpisy są równoznaczne z tym, że klient może w przyszłości stwarzać ryzyko braku spłaty nowo zaciągniętego zobowiązania finansowego.
Jak student może zbudować swoją historię kredytową?
By świadomie budować swoją historię kredytową student może np. korzystać z karty kredytowej wydanej do konta. Może zaciągnąć kredyt studencki i w ten sposób dać się poznać bankom, jako rzetelny kredytobiorca. Wystarczy też, że weźmie np. w sklepie RTV/AGD jakiś sprzęt elektroniczny na raty i spłaci je terminowo, aby zapisać w BIK pozytywne informacje na swój temat.
Brak jakichkolwiek wpisów w BIK działa na niekorzyść potencjalnego kredytobiorcy. Bank lub firma pożyczkowa nie wiedzą, czego mogą się po nim spodziewać i mogą odmówić udzielenia kredytu bądź pożyczki w takiej sytuacji.
Gromadzenie oszczędności
Elementem budowania zdolności kredytowej przez studenta będzie gromadzenie oszczędności. Im więcej student odłoży pieniędzy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie oceniony przez instytucję kredytującą jako wypłacalny klient i otrzyma kredyt. Pięć lat studiów warto poświęcić na przygotowania do roli kredytobiorcy, zwłaszcza jeśli zamierzamy w przyszłości zaciągnąć kredyt hipoteczny. Wówczas bank będzie wymagał solidnych podstaw, w postaci wkładu własnego oraz dobrej historii kredytowej, aby w ogóle móc rozważać udzielenie kredytu młodej osobie.