zakupy na raty

Zakupy na raty – dla kogo to dobra opcja?

 

Czy musisz kupić sprzęt lub wyposażenie do domu i nie masz wystarczającej ilości gotówki? Dobrym rozwiązaniem być zakup ze spłatą ratalną. W praktyce to po prostu kredyt brany w sklepie na konkretne towary. Zanim się zdecydujesz na taką opcję, oceń, czy faktycznie jest to konieczne i przede wszystkim zrób rozeznanie w kwestii podpisywanej umowy takiej pożyczki. O czym jeszcze należy pamiętać?

 

W tym artykule przedstawimy Ci, na czym polega zakup ratalny, jak z niego skorzystać oraz jak w praktyce to wygląda. Jest to naprawdę dobra opcja w momencie, gdy potrzebujesz kupić towar, na którego łączną wartość Cię w danym momencie nie stać.

 

 

Czym jest zakup ratalny?

 

Jest to kredyt bankowy, który możesz zaciągnąć za pośrednictwem sprzedawcy. Do zakupu towaru na raty potrzebujesz jedynie dowodu osobistego i informacji o zatrudnieniu. Na ogół w ciągu kilku minut otrzymujesz decyzję kredytową. Następnie podpisujesz umowę w sklepie, w którym dokonujesz zakupu. Jest to bezspornie wygodna i szybka opcja, na którą poświęcisz niewiele czasu.

 

 

 

Czy warto decydować się na tego typu kredyt? Poznaj wszystkie za i przeciw

 

Jak już wspominaliśmy wyżej, może się to okazać konieczne wtedy, gdy nie masz pieniędzy – kupujesz od razu, czekając jedynie na decyzję kredytową i nie musisz odraczać zakupu do momentu uzbierania danej kwoty. Kolejnym atutem jest fakt, że decydując się na zakup ze spłatą ratalną, nie pozbywasz się całej uzbieranej już gotówki, a miesięczne raty są na ogół niskie, więc nie poczujesz wielkiej różnicy w ilości pieniędzy, którymi dysponujesz.

 

Dużą wygodą jest możliwość załatwienia wszystkich formalności w sklepie, bez konieczności udawania się do banku. Zanim zdecydujesz się na pożyczkę, weź pod uwagę pewne ograniczenia. W takich miejscach nie masz  możliwości wyboru pożyczkodawcy – sklepy kredyt w jednym, konkretnym banku. Kolejne utrudnienie to to, że możesz kupić tylko asortyment danego sklepu – za każdy kolejny towar czy zakup w innym sklepie będziesz musiał brać niejako nowy kredyt. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast kupowanie towaru na takich platformach, jak Allegro – tutaj możliwe jest zakupienie różnych przedmiotów u różnych sprzedawców w kwocie od 1000 do 50000zł, z liczbą możliwych rat od 12 do 50. Jest też dostępny kalkulator ratalny, na którym dokładnie sprawdzisz, jaki jest łączny koszt kredytu.

 

 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o zakupach na raty?

 

Nie oczekuj cudownych rat zero procent – nie oszukujmy się, bank musi coś na tym zarobić. Dlatego nawet jeżeli RRSO wynosi 0%, to koszt kredytu może być uwzględniony w ubezpieczeniu (warto zaznaczyć, że nie jest ono obowiązkowe), w cennie towaru, bądź może być naliczona prowizja w ostatniej fazie formalności. Dlatego dopytaj sprzedawcę o wszystkie koszty i zorientuj się, czy w innym sklepie nie wyjdzie taniej. Częstą praktyką jest też konieczność podpisania umowy na kartę kredytową. Pamiętaj też, że aby otrzymać tego typu pożyczkę musisz mieć stały, miesięczny dochód. Sprzedawca zapyta Cię o dane Twojego pracodawcy lub Twojej firmy, jeżeli jesteś przedsiębiorcą.

 

Czas na podsumowanie naszego artykułu. Dowiedziałeś się z niego pokrótce, czym jest zakup ratalny – czy warto się na niego zdecydować i kiedy to zrobić. Poznałeś również wady i zalety tego typu kredytu konsumenckiego. Decydując się na taką opcję, koniecznie weź pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, a następnie ciesz się zakupem z odroczeniem spłaty!

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: