kredyt odnawialny co to jest

Na jakich zasadach działa kredyt odnawialny i czy warto go wziąć?

 

Różnorodność w zakresie ofert kredytowych pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i możliwości. Mowa o m.in.  kredytach odnawialnych będących odmianą kredytów obrotowych. Czy są godne zainteresowania i czy warto z nich korzystać?

 

Kredyt odnawialny – co to?

Kredyt odnawialny jest nieodłącznie powiązany z rachunkiem bankowym i przez to często utożsamiany z debetem – należy jednak pamiętać, iż są to dwa odrębne produkty finansowe. Kredyt znany jest także jako limit odnawialny bądź kredytowy, a jego podstawowym zadaniem jest powiększanie środków dostępnych na koncie o określoną sumę. Dla przykładu: właściciel konta posiada na rachunku własne 1000 zł. Korzysta z kredytu odnawialnego z limitem 1000 zł. W związku z tym ma do swojej dyspozycji 2000 zł.

 

Na czym polega kredyt odnawialny?

jak działa kredyt odnawialny

 

Właściciel rachunku najpierw korzysta ze swoich środków, a po ich wyczerpaniu sięga po te dostępne w ramach kredytu. Odsetki są naliczane do momentu spłaty zadłużenia jedynie od wykorzystanej części kredytu. Co się tyczy oprocentowania – każdy bank ustala je wedle własnych zasad, aczkolwiek najczęściej wynosi ono ok. 10 proc. w skali roku. Spłata kredytu następuje automatycznie – gdy na koncie pojawiają się stosowne środki, bank pobiera pulę na poczet spłaty zadłużenia, a klient znów może korzystać z limitu. Gdy następuje całkowita spłata, od kolejnego dnia po jej dokonaniu odsetki nie są naliczane.

Mówiąc o tym, czym jest, na czym polega kredyt odnawialny itd., należy dodać, iż bank udostępnia go klientowi na podstawie umowy. Standardowo jest ona zawierana na 12 miesięcy i przedłużana automatycznie, o ile nie zostanie wcześniej wypowiedziana. O wysokości limitu decyduje zdolność kredytowa klienta – uzyskać można od kilkuset do nawet ponad 100 tys. zł.

 

Zobacz też co to jest faktoring i na czym dokładnie polega.

 

Kredyt odnawialny – jakie ma zalety?

Najważniejsze zalety, jakimi wyróżniają się kredyty odnawialne, to:

  • gwarancja niezbędnej rezerwy finansowej – środki są pod ręką i można sięgnąć po nie zawsze, gdy zachodzi taka konieczność,
    odsetki naliczane tylko do wykorzystanej części kredytu,
  • ułatwienia przy poleceniach zapłaty – nie trzeba się martwić, że na koncie zabraknie niezbędnych środków.

 

Z kredytu odnawialnego, podobnie jak z każdego innego produktu finansowego, należy korzystać w granicach rozsądku i odpowiedzialnie. Warto przede wszystkim znać swoje realne potrzeby i umieć oszczędnie gospodarować pieniędzmi. Wówczas kredyt z pewnością okaże się przydatnym narzędziem pozwalającym sprawnie zarządzać domowym budżetem. Terminowa spłata zobowiązania – najlepiej w całości – uchroni przed niepotrzebnymi problemami, nie bez znaczenia jest zatem regularność dochodów.

Decydując się na kredyt odnawialny, dobrze mieć na uwadze opinie innych klientów, aczkolwiek najrozsądniej kierować się indywidualnymi przesłankami. Nie wolno też zapominać, że i w tym kontekście wysoka zdolność kredytowa klienta jest w cenie – dlatego opłaca się o nią zadbać.

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

500 zł8000 zł
mc.
246
Miesięcznie:
Kwota1000 zł
Liczba rat 3
Kwota raty 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.00 zł
RRSO 474,9%
Całkowita kwota do spłaty1323.97 zł
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: