ile kosztuje remont łazienki

Koszt remontu łazienki w bloku – ile kosztuje remont generalny?

 

Raz na jakiś czas generalny remont łazienki marzy się każdemu z nas. A co obejmuje koszt remontu łazienki? W podstawowe koszty wliczamy zakup wszystkich materiałów i wynajęcia fachowców. Dodatkowe wydatki związane, np. z nagłą awarią, mogą spowodować wzrost kosztów nawet o 30%, dlatego zawsze warto się na taki niespodziewany wypadek przygotować.

 

 

Kosztorys remontu łazienki. Ile kosztują prace fachowców?

 

generalny remont łazienki - koszty

 

Koszt remontu łazienki to nie tylko wydatki związane z zakupem materiałów, ale też robocizną fachowców. Kwestia tego ile kosztuje remont łazienki w dużej mierze zależy od naszego projektu. Dodatkowe elementy ułatwiające użytkowanie łazienki, np. dzieciom lub osobom niepełnosprawnym, oraz nagłe awarie podczas wykonywania prac także mogą spowodować wzrost kosztów nawet o 20-30%.

Planując remont łazienki w bloku lub domu jednorodzinnym, warto zacząć od przygotowania projektu. Możemy wykonać go samodzielnie wzorując się na modnych wnętrzach, które bez problemu znajdziemy chociażby na portalach takich, jak Pinterest czy Instagram. Dla osób z większą zasobnością portfela lub tych, którzy boją się lub nie chcą sami podejmować tak ważnej decyzji bezpieczniej będzie wynająć do tego profesjonalnego projektanta, który nie tylko funkcjonalnie zaplanuje układ urządzeń i armatury łazienkowej, ale też dopasuje wystrój wnętrza do naszych potrzeb.

Cena za przygotowanie takiego szkicu zależy od kwalifikacji fachowca i waha się w przedziale  80 zł – 200 zł/m2.

 

 

Remont łazienki – od czego zacząć? Jaki jest koszt prac przygotowawczych?

 

Prace remontowe należy rozpocząć od usunięcia starych elementów wyposażenia – mebli, kafelków, szafek, armatury łazienkowej itp. Jeżeli chcemy wykonać remont łazienki tanim kosztem, etap ten możemy wykonać samodzielnie.

Jeżeli zdamy się na pomoc fachowców koszty związane ze skuciem starych płytek, uzupełnieniem ubytków w ścianach i wylaniem posadzki samopoziomującej wyniesie około 20-40 zł/m2.

Usunięcie umywalki, muszli i wanny to wydatek rzędu 100 zł za każdy element. Stawki będą się różnić zależnie od regionu, w którym realizowane jest zlecenie oraz od stanu zniszczenia ścian i podłóg w naszej łazience.

 

 

Koszt robocizny hydraulika i elektryka podczas remontu łazienki

 

generalny remont łazienki w domu

 

Na etapie prac przygotowawczych powinniśmy też ocenić stan instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. W przypadku, gdy okaże się, że planowany przez nas remont małej łazienki w bloku wymaga poszerzenia prac o wymianę rur oraz przewodów, koszty wzrosną. Cena usług hydraulika i elektryka zależy od liczby elementów, które będą podlegały pracom w łazience. Koszt wymiany jednego elementu przez hydraulika, np. rury przy wannie waha się od 100-200 zł.

Elektryk za wymianę jednego elementu np. zasilacz świateł LED w łazience weźmie od 30 zł do 70 zł. Stawki te nie obejmują cen zakupu materiału, a wyłącznie koszty robocizny.

 

 

 

 

Remont łazienki – ile kosztuje układanie płytek?

Na oczyszczone i wyrównane ściany i podłogi, możemy układać płytki. Ten etap prac wymaga zatrudnienia fachowców, którzy starannie i równo ułożą kafelki nie tylko na płaskich powierzchniach, ale i w miejscach trudno dostępnych, jak np. skosy, narożniki, zabudowy spłuczek podtynkowych czy wnęki.

 

Kosztorys prac otwiera gruntowanie powierzchni ścian i podłóg (4-5 zł/m2). Czynność ta jest niezbędna, ponieważ wyrównuje chłonność i poprawia przyczepność powierzchni muru. Cena za układanie płytek podczas remontu łazienki, różni się zależnie od tego, jaki rodzaj i typ płytek wybierzemy. Na najniższej półce cenowej znajdują się standardowe płytki w rozmiarze 30 cm x 30 cm. Ich ułożenie będzie nas kosztować około 49-54 zł/m2. Droższa będzie usługa ułożenia gresu (75-85 zł/m2).

 

Podane ceny robocizny obejmują zarówno przyklejenie, jak i fugowanie kafelków. Jeżeli chcemy przeprowadzić remont łazienki niskim kosztem, płytki możemy ułożyć tylko w strefie mokrej – na wysokości ścian w okolicy prysznica lub wanny i przy umywalce.

 

 

Remont? Sprawdź czy pożyczka ratalna może Ci w tym pomóc i zaplanuj swoje wymarzone wnętrze!

 

 

Prace wykończeniowe podczas remontu łazienki w bloku

 

koszt remontu w łazience

 

Po ułożeniu płytek, czas na prace wykończeniowe. Należą do nich, np. pomalowanie sufitu oraz montaż nowych elementów armatury łazienkowej. Cena trzykrotnego nałożenia farby przez firmę malarską to około 11-13 zł/m2. Montaż wyposażenia łazienkowego wyceniany jest pojedynczo za każdą sztukę.

 

W łazienkach, które mają być przeznaczone dla osób starszych lub niepełnosprawnych, klasyczną wannę lub brodzik, warto zastąpić otwartą kabiną typu walk-in. Jej założenie kosztuje średnio blisko 600-1000 zł. Montaż sanitariatu to wydatek około 900 zł, a umywalki z szafką 400 zł. Dodatkowe usługi, które mogą wpłynąć na zwiększenie kosztów remontu małej łazienki, to np. zamocowanie poręczy ułatwiających podnoszenie się osobom niepełnosprawnym (50-100 zł za sztukę).

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: