panele fotowoltaiczne do domu

 Fotowoltaika – instalacja fotowoltaiki w domu. Czy fotowoltaika się opłaca?

 

W ostatnim czasie temat fotowoltaiki zyskuje na coraz większej popularności wśród naszych rodaków. Sprawdźmy zatem, na jakich zasadach działa instalacja fotowoltaiczna, jak obliczyć zapotrzebowanie na kW, a także przede wszystkim ile kosztuje fotowoltaika oraz czy takie rozwiązanie nam się opłaca.

 

Jak działa fotowoltaika?

 

Najprościej rzecz ujmując, fotowoltaika to przekształcanie energii słonecznej w elektryczną. Aby taki proces mógł nastąpić, potrzebna jest instalacja, składająca się z paneli fotowoltaicznych, licznika dwukierunkowego oraz falownika. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym, z których zbudowane są panele, promienie słoneczne zostają zamienione w energię. W kolejnym etapie prąd stały przekształcany jest w falowniku na prąd zmienny, który płynie do naszych gniazdek.

 

Ile kosztuje fotowoltaika?

 

fotowoltaika do domu

 

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników:

• jakości i rodzaju komponentów (falownik, moduły fotowoltaiczne)
• miejsca montażu
• kosztu montażu
• mocy instalacji

Ten ostatni czynnik jest najbardziej znaczący, dlatego warto poświęcić mu osobny wątek.

 

Instalacja fotowoltaiczna – ile kosztuje 1kW?

 

Szacuje się, że koszt instalacji fotowoltaicznej za 1 kW waha się w granicach 4-6 tysięcy. Należy mieć jednak na względzie, że taka instalacja nie zaspokoi naszych potrzeb. 

 

 

Fotowoltaika – ile kosztuje 3-4, 5-6, 8-10 kW?

 

Decydując się na fotowoltaikę o mocy 3-4 kW musimy liczyć się z kosztami rzędu 10-16 tysięcy, a w przypadku mocy 5-6 kW – 15-25 tysięcy. Natomiast montaż instalacji fotowoltaicznej 8-10 kW to wydatek od 30 do 40 tysięcy złotych.

 

 

Zobacz też: Jak rozsądnie wydawać i oszczędzać pieniądze.

 

Fotowoltaika – jak obliczyć zapotrzebowanie na kW?

 

Potrzebna moc instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od wielu czynników, takich jak:

• liczba domowników;
• rodzaj ogrzewania budynku (w przypadku paliw stałych i gazowych, a także instalacji centralnego ogrzewania jest ono niższe niż w przypadku pompy ciepła);
• klasa energetyczna oraz czas użytkowania urządzeń elektrycznych.

Najlepiej takie obliczenia pozostawić specjalistom. Jeżeli jednak chcemy wykonać je sami, należy przyjrzeć się rachunkom z poprzedniego roku i przyjąć, że na każde 1000 kWh zużytego prądu potrzebujemy 1,2 kW mocy instalacji fotowoltaicznej, a w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kW 1,4 kW na każde 1000 kWh.

 

Zatem, jeżeli w ciągu roku zużyliśmy 3000 kWh, musimy wykonać następujące działanie:
3000 kWh x 1,2/1000 kWh = 3,6 kW

Oczywiście miejmy na względzie, że są to tylko wyliczenia szacunkowe.

 

 

Czy fotowoltaika się opłaca w 2022?

 

panele słoneczne na dachu

 

Dotychczas osoby korzystające z paneli fotowoltaicznych rozliczały się na zasadzie net-meteringu. System ten polegał na zwrocie wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci i możliwości ich bezpłatnego wykorzystania (do 80%) w okresach, kiedy panele produkują mniej energii. 1. kwietnia 2022 w życie weszły nowe regulacje, zgodnie z którymi użytkownicy systemów fotowoltaicznych będą rozliczać się według systemu net-billingu. Jest to nic innego, jak sprzedaż i zakup energii elektrycznej po cenach rynkowych.

 

 

Czy net-billing się opłaca?

 

Pomimo wprowadzonych zmian instalacja fotowoltaiki nadal się opłaca. Szczególnie w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z ciągłym wzrostem cen na rynku energii. W przeszłości koszt instalacji systemu fotowoltaiki zwracał się w ciągu 5-7 lat. W przypadku net-billingu okres ten może wydłużyć się do 9 lat.

 

panele fotowoltaiczne 2022

 

Czy można dostać dofinansowanie na fotowoltaikę?

 

Osoby, które planują instalację fotowoltaiki, mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. z takich programów jak:

• Mój Prąd 4.0
• Ulga termomodernizacyjna
• Agroenergia
• Czyste Powietrze
• Energia Plus
• Programy regionalne

Warunki przyznania dotacji i wysokość dopłat różnią się w każdym z tych przypadków. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, jaka kwota nam przysługuje i czy spełniamy wszystkie kryteria jako potencjalni beneficjenci.

 

 

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

 

Chociaż fotowoltaika znacznie obniża rachunki za prąd, takie rozwiązanie nie zawsze się opłaca.

Jeżeli nasze wydatki na energię elektryczną są znikome i oscylują w granicach 150-200 zł, warto zadać sobie pytanie, czy w tym przypadku gra jest warta świeczki.

Jeżeli z prądu korzystamy głównie w nocy, a w dzień (kiedy prąd jest wytwarzany przez ogniwa) energię pochłania wyłącznie lodówka, zwrot inwestycji będzie znikomy.

Nad sensem instalowania paneli fotowoltaicznych powinniśmy się zastanowić także, jeżeli mieszkamy w zacienionym miejscu albo nasz dach jest skierowany w kierunku północnym.

 

 

Podsumowanie

 

Pomimo pewnych ograniczeń oraz stosunkowo wysokich kosztów instalacji, panele fotowoltaiczne z pewnością są sposobem na generowanie oszczędności. W wielu przypadkach  warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić i je przeanalizować.

 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: