dokument charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to jest?

 

Dbałość o środowisko naturalne jest czymś niezwykle istotnym, bo wpływa na jakość życia każdego człowieka. Coraz popularniejsze są rozwiązania pozwalające na wykorzystanie energii odnawialnej, co umożliwia zmniejszenie rachunków związanych z eksploatacją nieruchomości i emisji szkodliwych gazów powstałych przykładowo w wyniku spalania paliw kopalnianych. Świadectwo charakterystyki energetycznej pozwala na określenie ilości energii nieodnawialnej, jaką trzeba dostarczyć do użytkowania konkretnego budynku.

 

 

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej i do czego jest potrzebne?

 

Charakterystyka Energetyczna

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który zawiera informacje dotyczące zapotrzebowania nieruchomości na energię niezbędną do jej ogrzania, podgrzania wody użytkowej i zasilania oświetlenia, wentylacji. Świadectwo charakterystyki energetycznej musi uzyskać każdy właściciel domu lub mieszkania, jeśli zamierza sprzedać budynek lub go wynająć. Świadectwa charakterystyki energetycznej wymaga się także od inwestorów, którzy zakończyli budowę lub wnioskują o pozwolenie na użytkowanie nieruchomości.

Trzeba mieć na uwadze, że za brak świadectwa charakterystyki energetycznej grozi kara. Przez wiele lat wynosiła ona 10 000 zł. Nie wolno zamieszkiwać budynku, który nie ma tego typu dokumentacji. Złą wiadomością jest także to, że wysokość kary może być różna, w zależności od tego, co ustali notariusz. Właściciele budynków muszą liczyć się z obowiązkowymi kontrolami systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji. Niezbędne jest sprawdzanie stanu technicznego ogrzewania, wraz z określeniem efektywności energetycznej i dostosowania mocy do potrzeb użytkowych.

 

 

Ile kosztuje uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej?

 

Cena wydania świadectwa charakterystyki energetycznej może być zróżnicowana, w zależności od wybranej firmy przeprowadzającej audyty i wystawiającej tego typu dokumentację. Na koszt wpływa zakres prowadzonych badań. Cena wydania świadectwa charakterystyki energetycznej będzie wyższa w przypadku dużych miast. Średnio płaci się od 400 do 1000 zł. Warto jednak od razu podkreślić, że w przypadku świadectwa charakterystyki energetycznej koszt nie jest jednorazowy. Dokument ma okres ważności. Świadectwo charakterystyki energetycznej wystawia się co 10 lat.

 

Jeśli ktoś przeprowadzi prace, które wpłyną na ilość zużywanej energii, to będzie zobligowany do ponownego sporządzenia dokumentacji. Ma to miejsce przykładowo w przypadku wymiany stolarki okiennej. Na koszt wydania świadectwa charakterystyki energetycznej wpływa przede wszystkim wielkość nieruchomości i jej przeznaczenie, stopień skomplikowania bryły, konstrukcja przewodów wewnętrznych i zewnętrznych, lokalizacja. Pod uwagę bierze się także zastosowane instalacje, dostępność dokumentacji technicznej.

 

 

 

Kto wydaje świadectwo charakterystyki energetycznej?

 

świadectwo charakterystyki energetycznej

 

Na rynku działa wiele firm, które dysponują uprawnieniami do wydawania świadectwa charakterystyki energetycznej. Przeprowadzają one kompleksowe audyty budynku.

Sprawdza się między innymi:

  • szczelność stolarki okiennej i drzwiowej,
  • prawidłowe działanie instalacji,
  • izolację cieplną poszczególnych elementów,
  • kubaturę obiektu,
  • liczbę kondygnacji,
  • rodzaj zastosowanej technologii podczas budowy.

 

Przed skorzystaniem z usług konkretnej firmy powinno się ją dokładnie zweryfikować. Musi znajdować się ona na liście Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Po przeprowadzeniu audytu można wydać świadectwo charakterystyki energetycznej w oparciu o badania wykonane przez audytora. Możliwe jest dzięki temu określenie wskaźnika mówiącego o rocznym zapotrzebowaniu budynku na energię.

Uprawnienia do wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej mają osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych, bez prawomocnego wyroku za przestępstwo. Wymaga się także studiów wyższych z tytułem zawodowego inżyniera, architekta, magistra inżyniera lub studiów podyplomowych związanych z charakterystyką energetyczną budynków/budownictwem.

 

 

Kiedy nie potrzeba świadectwa charakterystyki energetycznej?

 

kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej

 

Świadectwa charakterystyki energetycznej nie wymaga się w przypadku każdej nieruchomości. Są pewne wyjątki. Nie trzeba mieć tego typu dokumentacji, jeśli budynek lub lokal wykorzystuje się wyłącznie na własny użytek. Oczywiście wszystko zmienia się w momencie chęci sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Zmiany pojawią się po wejściu w życie nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego. Ministerstwo rozwoju doprecyzowuje przepisy, z których jasno wynika, że świadectwo charakterystyki energetycznej musi zostać przekazane kupującemu lub najemcy. Dokument ma mieć formę pisemną.

Nawet jeśli ktoś sprzedaje tylko część budynku, nadal musi sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej, to samo dotyczy wynajmowania nieruchomości. Nabywcy i najemcy nie mogą zrzekać się prawa do otrzymania dokumentacji. Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane w przypadku nowo powstałych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy poniżej 70 m². Oczywiście muszą one być przeznaczone wyłącznie do własnych celów mieszkaniowych.

 

 

 

Kiedy wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej do tej pory dotyczyło wyłącznie budynków, które zostały wybudowane po roku 2009. Obecnie jest obowiązkowe dla inwestorów indywidualnych, domów przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, budynków wybudowanych także przed 2009 rokiem, osób chcących sprzedać lub wynająć mieszkanie.

 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: