Pożyczka od rodziny a podatek – wszystko, co musisz wiedzieć
Coraz więcej osób zamiast zaciągania pożyczek w bankach, decyduje się na pożyczki od bliskich. To rozwiązanie może być dla nas korzystne pod względem finansowym, jednak warto pamiętać o pewnych zasadach, aby uniknąć problemów z podatkiem. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat brania pożyczek od rodziny? Przeczytaj poniższy artykuł.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Pożyczka od rodziny – korzyści
- Pożyczka od rodziny a podatek- czy trzeba płacić podatek?
- Jak uniknąć kłopotów z podatkiem?
- Pożyczka od rodziny a darowizna
Pożyczka od rodziny – jakie są korzyści?
W dzisiejszych czasach wiele osób ma trudności finansowe i zaciąganie kredytów w bankach może okazać się niełatwe. W takiej sytuacji pożyczka od rodziny może być dobrym rozwiązaniem. Główne korzyści z pożyczki od bliskich to:
- Brak formalności
- Oprocentowanie
- Elastyczność
- Brak konieczności weryfikacji historii kredytowej
- Z reguły niższe koszty
- Możliwość negocjacji dogodnych warunków spłaty
- Brak konieczności wypełniania skomplikowanych formalności
Pożyczka od rodziny nie wymaga skomplikowanych formalności i weryfikacji historii kredytowej, co jest szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z uzyskaniem kredytu w banku. Często jest tańsza, niż kredyt bankowy co może jeszcze bardziej pomóc nam w oszczędnościach.
Warto jednak pamiętać, że pożyczka od rodziny może również wiązać się z pewnym ryzykiem i trzeba uważać, aby nie naruszyć prawa i uniknąć niepotrzebnych kłopotów, zwłaszcza jeśli chodzi o podatek.
Pożyczka od rodziny a podatek – czy trzeba płacić podatek?
Pożyczka od rodziny może rodzić pewne wątpliwości związane z podatkiem. Wszystko zależy od okoliczności, w jakich pożyczka została zaciągnięta. Zgodnie z przepisami podatkowymi, pożyczka od rodziny nie stanowi dochodu i nie podlega opodatkowaniu pod warunkiem, że:
- Pożyczka jest zaciągnięta w ramach zwyczajnego zarządu majątkiem rodziny,
- Pożyczka jest udzielona bez odsetek lub z niskimi odsetkami (nieprzekraczającymi stopy referencyjnej NBP),
- Pożyczka jest spłacana w terminie i zgodnie z umową.
Pożyczka od rodziny będzie musiała być opodatkowana, jeśli przekroczy kwotę 9 637 zł w ciągu roku kalendarzowego. W takim przypadku, pożyczkobiorca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego, który wynosi 19% wartości pożyczki. Podatek ten należy odprowadzić do urzędu skarbowego najpóźniej do 20-tego dnia miesiąca, który następuje po upływie miesiąca, w którym pożyczka została udzielona.
Czy i komu przysługuje zwolnienie z podatku od pożyczki?
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku pożyczek między członkami najbliższej rodziny przysługuje zwolnienie podatkowe. Oznacza to, że nie trzeba płacić podatku, jeśli pożyczka zostanie udzielona przez małżonka, rodzeństwo, rodziców, dziadków, czy wnuków.
Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki od rodziny, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i w przypadku wątpliwości skonsultować się z doradcą podatkowym. Taki ekspert jest w stanie pomóc w podjęciu decyzji i wskazać najlepsze rozwiązanie, uwzględniając zarówno aspekty finansowe, jak i podatkowe.
Jak uniknąć kłopotów z podatkiem?
Najważniejszą zasadą jest dokładna dokumentacja udzielonej pożyczki. Należy sporządzić umowę pożyczki, która określi kwotę pożyczki, sposób i terminy spłaty oraz wysokość odsetek, jeśli takie zostały ustalone. Umowa powinna być podpisana przez obie strony, a najlepiej również przez dwóch świadków. Dokumentacja pożyczki pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień i wątpliwości co do charakteru udzielonej pomocy finansowej. Ważne jest również terminowe spłacanie pożyczki. Należy się upewnić, że terminy spłaty są realne i możliwe do realizacji. W przypadku trudności finansowych, warto porozmawiać z osobą udzielającą pożyczkę i poszukać rozwiązania problemu. Niespłacenie pożyczki w terminie może bowiem skutkować nie tylko problemami z podatkiem, ale również pogorszeniem relacji z bliską osobą.
Jeśli strony umowy zdecydują się na ustalenie odsetek, warto pamiętać, że ich wysokość nie powinna być zbyt wysoka. Zbyt wysokie odsetki mogą skłonić urząd skarbowy do podjęcia działań i podejrzenia, że pożyczka była faktycznie darowizną, a nie pożyczką.
Jeśli nie jesteś pewien, jakie są zasady opodatkowania pożyczki od rodziny, warto skonsultować się z doradcą podatkowym. Specjalista pomoże odpowiedzieć na pytania dotyczące podatku oraz doradzić, jakie kroki warto podjąć, aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym.
Zobacz też: Kredyt rewolwingowy – dla tych, którzy chcą czuć się bezpieczni finansowo każdego miesiąca.
Pożyczka od rodziny a darowizna
Należy także pamiętać, że pożyczka od rodziny może być uznana przez fiskusa za darowiznę. W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki lub spłaci ją w całości lub częściowo w inny sposób niż ustalono w umowie, pożyczka może zostać uznana za darowiznę.
W takim przypadku, pożyczkodawca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od darowizny. Warto jednak pamiętać, że pożyczka nie może być jednocześnie darowizną i musi spełniać warunki określone w przepisach podatkowych.
Pożyczka od rodziny – czy to dobry pomysł?
Reasumując, pożyczka od rodziny może być dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących dodatkowych środków finansowych. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji należy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty pożyczki, w tym kwestie podatkowe.
Pamiętajmy, że pożyczka od rodziny nie zwalnia nas z obowiązku podatkowego, a nieprzestrzeganie przepisów podatkowych może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki od rodziny, warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub prawnym, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów w przyszłości.