ile pieniędzy do koperty na wesele

Ile wypada dać na wesele w 2023 roku?

 

Kiedy w domu na półce leży już zaproszenie ślubne, to można się zastanawiać, jak się ubrać i jaki prezent przygotować dla pary młodej. W ostatnim czasie najczęściej daje się pieniądze, choć oczywiście można też wybrać jakiś prezent, jeśli goście wiedzą, o czym marzą nowożeńcy. Ile dać na wesele w 2023? Czy kwota w kopercie powinna być inna u świadka, chrzestnych i znajomych?

 

 

Prezent ślubny w 2023

 

Trendy weselne zmieniają się corocznie, a jeśli chodzi o prezenty, to jednak od dłuższego czasu większość par młodych życzy sobie otrzymać w formie podarunku pieniądze. Od pewnego czasu w zaproszeniach dodawane są specjalne wierszyki, które sugerują gościom, że lepszym wyborem będzie koperta z pieniędzmi zamiast gadżetów. Taki sam wierszyk często sugeruje, że lepszym rozwiązaniem zamiast bukietu kwiatów, będzie butelka wina lub kupon lotto. Są też pary młode, które zbierają karmę dla schroniska dla zwierząt, co jest bardzo szlachetnym gestem. Jeśli ktoś chce podarować na prezent ślubny coś, co na pewno sprawi radość, to najlepszym wyborem są pieniądze. Jaka kwota będzie odpowiednia do koperty? Ta zależna jest od paru czynników.

 

 

Ile dać na wesele?

 

ile dać w kopercie na wesele

 

Goście zawsze mają dylemat dotyczący kwoty prezentu dla pary młodej. Nikt nie chce dać za mało, ale też nie każdego stać, by wydawać sporą część swojej wypłaty. Czy istnieją zatem jakieś uśrednione kwoty, które są przyjęte jako standard? Przede wszystkim prezent powinien być adekwatny do zamożności. Jeśli kogoś z gości nie stać na duży wydatek, to z pewnością para młoda o tym wie i nie oczekuje, że ktoś zadłuży się, aby obdarować hojnie nowożeńców. Na pewno inną kwotę powinni włożyć do koperty znajomi, a inną świadkowie, czy rodzice chrzestni.

 

 

Ile dać na wesele, jako chrzestni?

 

Tyle, na ile ich stać. Jednak przyjmuje się, że ta kwota powinna się wahać od 1000 do 2000 złotych za osobę. Najczęściej, rodzice chrzestni decydują się podarować kopertę z zawartością ok. 5000 zł.

 

Zobacz: Ile kosztuje suknia ślubna na wymiar?

 

 

Ile dać na wesele jako świadek?

 

jaki prezent dać na wesele w 2023 roku

 

W tej kwestii trzeba najpierw wyodrębnić, kto pełni tę funkcję. Od przyjaciółki nie wymaga się, by włożyła w kopertę więcej niż 400 złotych. Jeśli jest to siostra, to oczywiście kwota ta może być wyższa np. 800 zł. Minimum, jakie powinno się podarować, to kwota, jaką para młoda płaci za talerzyk w restauracji – to tyczy się wszystkich gości weselnych. 

 

 

Co na prezent ślubny dla znajomych, jako gość na samym ślubie?

 

Często czujemy się postawieni w niezręcznej sytuacji, bo zaproszono nas jedynie na ślub, a nie na przyjęcie weselne. Niepotrzebnie. W takim przypadku w ramach prezentu wystarczy Parze Młodej podarować bukiet kwiatów, czy też butelkę wina. W przypadku, w którym sami odmawiamy zaproszenia na przyjęcie weselne, ale pojawimy się na ślubie – można zrobić dokładnie to, co napisane wyżej lub podarować coś bardziej kosztownego, jeśli tylko mamy taką ochotę, a nowożeńcy są nam bliscy.

 

 

Co zamiast pieniędzy na prezent ślubny?

 

jaki prezent na wesele zamiast pieniędzy

 

Wesele to wyjątkowy dzień w życiu pary młodej i zaproszonych gości, którzy uczestniczą w tej uroczystej chwili. Przyjęcie weselne zazwyczaj jest organizowane w restauracji, hotelu lub na sali weselnej, a impreza trwa nawet kilkanaście godzin. Podarowanie prezentu jest obowiązkowe, choć nie zawsze muszą być to pieniądze. Jednak przyjmuje się, że taki prezent jest najbardziej trafiony. Są też nowożeńcy, którzy przygotowują listę prezentów. Wówczas nie ma dylematu i wystarczy wybrać podarunek, który wymarzyła sobie para młoda. Na pewno prezent ślubny powinien być wyjątkowy. Ma to być coś od serca. Najczęściej goście przychodzą z ekskluzywną zastawą stołową lub akcesoriami kuchennymi. Takie przydadzą się osobom, które zaczynają wspólną drogę i nie mają jeszcze wyposażonego domu. Można podarować też luksusowe dekoracje do domu, jeśli wiemy jaki styl wnętrz para młoda lubi, a nawet pokusić się o sprezentowanie wycieczki do ciepłych krajów.

 

 

Jaki prezent na wesele w 2023 roku podarować?

 

Zaproszeni goście na wesele najczęściej dobrze znają parę młodą i wiedzą, co oni mają, a o czym marzą. Dlatego warto nawet przedyskutować tę kwestię przed uroczystością i podpytać, czy nie ma czegoś, co chcieliby dostać. Wśród najlepszych prezentów ślubnych w 2023 roku znajdują się:

 

– elegancki ekspres do kawy,
– pakiet do SPA,
– robot gotujący,
– bon zakupowy do sklepu,
– złota moneta lub sztabka złota.

 

Najważniejsze jest to, aby podarować nowożeńcom prezent, który im się przyda. Jeśli są to typowi domatorzy, którzy nie lubią na długo wyjeżdżać z domu – wycieczka raczej nie będzie dobrym wyborem, ale może wypad na weekend do SPA sprawdzi się idealnie? Są osoby, które uwielbiają gotować, a więc robot gotujący np. popularny i chwalony Thermomix, czy też inne urządzenie AGD będzie najpewniej strzałem w dziesiątkę.  Ciekawym i wartościowym pomysłem na prezent może okazać się także złoto.

 

Zobacz też: Ile podarować na chrzest lub komunię? 

 

 

Czy lepiej dać w kopercie pieniądze, czy kupić prezent?

 

ile dać na wesele chrzestny

 

Jeśli para młoda w zaproszeniu nie zasugerowała, jaki prezent chce otrzymać, to goście mają spore pole do popisu. Przedstawiona lista najlepszych podarunków na ślub 2023 nie jest wyrocznią. Można wybierać spośród wielu różnych pomysłów. Są specjalne sklepy, które specjalizują się w sprzedaży prezentów ślubnych i na tych stronach można szukać inspiracji. Choć oczywiście najlepiej jest podarować nowożeńcom coś, co na pewno im się przyda. Jeśli nie ma tej pewności, to lepszym wyborem są pieniądze. Ile dać w kopertę na wesele jako gość? W związku z inflacją i dość gwałtownym wzrostem cen przyjmuje się, że w 2023 roku minimalna kwota za osobę to od 300 do 400 złotych. Należy pamiętać, że para młoda nie oczekuje od gości prezentów, ale przede wszystkim pragnie ich obecności w tym wyjątkowym dniu. Zatem liczy się uczestnictwo w ceremonii i wsparcie.

 

Kiedy podarować prezent ślubny parze młodej?

 

ile dać na wesele jako gość

 

Składanie życzeń parze młodej jest dość ważnym elementem wesela. Najczęściej prezenty i miłe słowa pojawiają się tuż po toaście na sali weselnej. Niekiedy też się zdarza, że życzenia są składane zaraz po ceremonii zaślubin, a więc po ślubie w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Na pewno do prezentu powinno się podarować też kartę z życzeniami. Na niej może znaleźć się gotowy wierszyk lub słowa płynące prosto z serca. Jeśli prezentem są pieniądze, to wystarczy włożyć je w kupioną kartkę i w kopertę. Do tego jeszcze kwiaty lub butelka wina. Można też dołączyć kupony totolotka.

 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: