kredyt rewolwingowy

Czym jest kredyt rewolwingowy?

 

Kredyt rewolwingowy zyskuje od lat na popularności. W Polsce coraz więcej banków przyznaje taką formę pożyczki. Nie każda osoba wie jednak, na czym polega kredyt rewolwingowy. Okazuje się, że kredyt rewolwingowy to forma kredytu, w której bank bądź instytucja finansowa udziela klientowi linii kredytowej, czyli danej kwoty, którą klient może rozporządzać wedle swoich potrzeb. Z tego powodu jest on bardzo popularny. Kredyt rewolwingowy sprawia, że klient może wypłacać środki z linii kredytowej aż do wyczerpania jej limitu, a kolejno spłacać zaciąganą pożyczkę w ratach bądź za jednym razem, oczywiście zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem spłat, który określony jest w warunkach umowy. Warto wiedzieć o tym, że taka forma kredytu cechuje się tym, iż po spłacie części bądź całości zadłużenia, jego kwota zostaje automatycznie odbudowana. Oznacza to w skrócie, że klient ma ponowny dostęp do środków pieniężnych na swoim koncie, co jest bardzo cenionym rozwiązaniem. 

 

 

Na co przeznaczony jest kredyt rewolwingowy?

 

kredyt rewolwingowy - co to jest

 

Co istotne, kredyt rewolwingowy jest przeważnie udzielany na krótki termin, na przykład na rok. W niektórych przypadkach jest on jednak przedłużany. Wiele w tej kwestii zależy od konkretnej instytucji finansowanej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przeważnie linia kredytowa udzielana jest na podstawie umowy o kredyt odnawialny. Precyzuje ona zasady korzystania z kredytu, a także opłaty i prowizje, jakie bank pobiera za udostępnienie pożyczki. Może on być wykorzystywany do finansowania aktualnych potrzeb klienta. Warto wymienić tutaj choćby pokrycie krótkotrwałych deficytów finansowych bądź nagłych wydatków. Mowa tutaj np. o remoncie auta czy naprawie sprzętu RTV/AGD. Dobrze też wiedzieć o tym, że kredyt rewolwingowy to forma kredytu o wysokim oprocentowania. W praktyce oznacza to, że koszty jego spłaty w niektórych przypadkach są znaczne. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiej formy kredytu, eksperci zalecają dokładnie przemyśleć swoją zdolność kredytową. Bardzo istotne są też koszty i korzyści, które wynikają z kredytu rewolwingowego. Wszystkie wymienione wyżej kwestie trzeba dokładnie przeanalizować. 

 

 

Kredyt rewolwingowe – istotne informacje

 

Kredyt rewolwingowy to rodzaj kredytu, który umożliwia korzystanie z dostępnych środków pieniężnych wielokrotnie w ciągu okresu kredytowania. W przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu, kredytobiorca nie musi co miesiąc spłacać całej sumy kredytu, ale tylko część zadłużenia. Pozostała część kredytu będzie dostępna do wykorzystania w przyszłości. Kredytobiorca będzie musiał spłacać odsetki za wykorzystane środki pieniężne. W przypadku kredytu rewolwingowego ważne jest, aby regularnie spłacać raty, aby uniknąć wzrostu oprocentowania.

Trzeba też wiedzieć o tym, że kredyt rewolwingowy wykorzystywany jest przez klientów na rozmaite sposoby. Nierzadko przeznaczony jest do pokrycia obecnych wydatków klienta, czyli np. rachunków za mieszkanie, za media i nie tylko. Wiele osób wykorzystuje taki kredyt na pokrycie kosztów codziennych zakupów czy wakacji. Do tego dolicza się również opłacanie nagłych i pilnych potrzeb, np. naprawy pojazdu czy kupna lekarstw. Warto wiedzieć o tym, że w przypadku kredytów rewolwingowych, które udzielane są na krótki okres, korzyści wynikające z tego typu formy kredytowania mogą przeważać nad kosztami, co nie jest wcale takim rzadkim zjawiskiem. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której klient zaciąga kredyt rewolwingowy na okres jednego miesiąca, a kolejno spłaca go w całości. Wtedy koszty odsetek oraz prowizji mogą być niższe niż w przypadku kredytów długoterminowych. 

 

 

Koszty kredytu rewolwingowego

 

Każda osoba powinna zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku nieodpowiedniego korzystania z kredytu rewolwingowego, koszty mogą być bardzo wysokie, co dla wielu ludzi jest sporą przeszkodą. W przypadku, gdy klient nie spłaca rat w terminie, instytucja bankowa może naliczyć kary umowne, a także dodatkowe koszty. Co więcej, jeżeli nie jest on w stanie spłacić zadłużenia w całości, często wpada w spiralę długu, co kolejno prowadzi do poniesienia jeszcze większych wydatków. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu rewolwingowego, najlepiej będzie dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Celem jest przede wszystkim ocenienie własnej zdolności kredytowej. Eksperci zalecają też przemyśleć to, czy kredyt rewolwingowy jest w konkretnym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Niekiedy lepiej będzie wybrać inną formę kredytowania. 

 

kredyt rewolwingowy dla kogo

 

Kredyt rewolwingowy to jedna z wielu form kredytowania oferowanych w obecnych czasach przez banki. Popularne są też kredyty:

– gotówkowe,

– hipoteczne,

– samochodowe.

 

Okazuje się, że kredyt rewolwingowy może być korzystnym wyborem dla ludzi potrzebujących szybkiego oraz elastycznego dostępu do środków finansowych, na przykład w przypadku pilnych wydatków bądź niestabilnej sytuacji finansowej. Co więcej, korzystanie z niego może pomóc w zbudowaniu historii kredytowej, co dla wielu osób jest kwestią priorytetową. Dzięki temu można wpłynąć pozytywnie na zdolność kredytową w przyszłości, co będzie kluczowym aspektem w przypadku chęci wzięcia kredytu hipotecznego. 

 

Zobacz też: Odnawialna Linia Gotówkowa – czy jest bezpieczna? Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

 

 

Kredyt rewolwingowy – podsumowanie

 

kredyt rewolwingowy wady i zalety

 

Każda osoba powinna jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt rewolwingowy nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim koszty związanego z jego spłatą często są wysokie. Dodatkowo nieodpowiednie korzystanie z kredytu może prowadzić do spiralnego zadłużenia. Z tego powodu przed zaciągnięciem kredytu rewolwingowego najlepiej będzie dokładnie przemyśleć swoje potrzeby finansowe. Eksperci zalecają dokładnie zapoznać się z kosztami i zasadami kredytowania oraz ocenić swoją zdolność kredytową. Warto zaznaczyć, że w przypadku zaciągnięcia kredytu rewolwingowego, najlepiej będzie regularnie monitorować swoją sytuację finansową. Istotne jest też dokładne śledzenie harmonogramu spłat, żeby uniknąć naliczenia dodatkowych kosztów oraz kar umownych. W Polsce coraz więcej banków, a także niektóre instytucje pozabankowe oferują tego rodzaju pożyczkę.

 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: