Zaciągasz pożyczkę gotówkową? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.
Pożyczki gotówkowe dostępne są od ręki, dla nowych klientów nawet bezpłatnie, w trybie online, bez konieczności wychodzenia z domu. To powoduje, że coraz więcej osób po nie sięga, ale trzeba zawsze uważać, aby przy okazji ubiegania się o pożyczkę gotówkową nie paść ofiarą oszustów. Co trzeba sprawdzić przed złożeniem swojego podpisu na umowie pożyczkowej?
Rzetelność i legalność działania firmy pożyczkowej
Na polskim rynku finansowym nie brakuje firm, które trudnią się udzielaniem szybkich pożyczek gotówkowych. Niestety obraz rynku psują nieuczciwi pożyczkodawcy, działający wbrew obowiązującym przepisom o kredycie konsumenckim, z dnia 12 maja 2011 roku.
Pożyczkobiorca powinien wiedzieć, jak sprawdzić ofertę i firmę, w której chce zaciągnąć pożyczkę gotówkową. Po pierwsze warto poczytać o niej w Internecie, sprawdzić opinie i komentarze użytkowników, w portalach finansowych, czy też poprosić o wyrażenie swojego zdania na temat pożyczkodawcy znajomych, przyjaciół oraz członków rodziny.
Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na pożyczkę gotówkową?
Obowiązkowo musimy upewnić się, że firma pożyczkowa działa legalnie. Każda powinna podawać na swoich stronach internetowych podstawowe dane adresowe, numer NIP, REGON i KRS. Nie może ona być wskazywana na liście ostrzeżeń publikowanej na stronach internetowych Komisji Nadzoru Finansowego.
Kolejnym ważnym krokiem przed zaciągnięciem pożyczki gotówkowej jest sprawdzenie firmy pożyczkowej w oficjalnych rejestrach:
- Związku Firm Pożyczkowych
- KPF (Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych)
- FRRF (Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego)
Od 22 lipca 2017 roku w Polsce obowiązuje ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Ma ona na celu ułatwić potencjalnym pożyczkobiorcom skontrolowanie firmy, w której ubiegają się o pożyczkę.
Zwróć uwagę na koszty pożyczki oraz wysokość rat
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim każda firma pożyczkowa powinna dokładnie określić i jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki przedstawić klientowi dokładne koszty, które wiążą się z zaciągnięciem przez niego zobowiązania – włącznie z podaniem opłat za przedłużenie terminu spłaty pożyczki.
Ważnym jest też, by jako klient nigdy nie zakładać, że na pewno spłacimy pożyczkę w terminie, ponieważ losowe wypadki się zdarzają i mogą przeszkodzić nam w uregulowaniu długu. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje finansowe ze strony pożyczkodawcy przyjdzie nam wówczas ponieść.
Warto także zwrócić uwagę na wysokość rat, które przyjdzie nam spłacać. Dobrze byłoby, gdyby raty nie były dla nas zbyt dużym obciążeniem.
Sprawdź koszty na kalkulatorze kredytowym
Większość firm pożyczkowych, a także banków na swoich stronach internetowych udostępnia kalkulator kredytu, gdzie dokładnie możemy zobaczyć jakie koszty pożyczki poniesiemy, wybierając na kalkulatorze konkretne parametry.
Pożyczka gotówkowa, która uznawana jest za kredyt konsumencki, może posiadać maksymalne oprocentowanie nie wyższe niż dwukrotna wysokość odsetek ustawowych, które są równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, powiększonej o 3,5%. Obecnie jest to 10% w skali roku. Dodatkowo, firma pożyczkowa może naliczyć klientowi koszty pozaodsetkowe w wysokości nie większej niż suma 25 proc. całkowitej kwoty pożyczki oraz 30 proc. kwoty zmiennej, zależnej od okresu zobowiązania. Całkowite koszty pożyczki nie mogą przekroczyć sumy, na którą jest ona udzielana pożyczkobiorcy.
Finansowanie dostępne online 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu
Dobrą wiadomością dla wielu z nas jest to, że w obecnych czasach, by wziąć kredyt nie musimy nawet wychodzić z domu. Kredyt gotówkowy w firmach poza bankowych dostępny jest zawsze. Zazwyczaj 24h na dobę przez Internet. Każdy z nas w nagłej potrzebie może skorzystać z różnych opcji finansowych dostępnych na rynku korzystając chociażby z telefonu.
Decydując się na taką formę zaciągnięcia zobowiązania warto zwrócić uwagę na wszystkie istotne informacje, które zamieszczone są na stronie. Zazwyczaj dotyczą one oprocentowania, ilości i wysokości rat czy też okresu spłaty. Ponadto trzeba zapoznać się z ewentualnymi konsekwencjami za nieterminową spłatę.