utrata pracy

Utrata pracy – koniec świata czy początek nowych możliwości?

 

Praca to miejsce do którego łatwo jest się przywiązać. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, jak łatwo jest stracić ją z dnia na dzień. Przekonały się o tym w szczególności osoby, które musiały pożegnać się ze swoim stanowiskiem w związku z sytuacją wywołaną Covid-19. Dla wielu z nich oznaczało to sytuację bez wyjścia. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze jest to koniec świata. Tracąc pracę gdzie spędziliśmy dużo czasu, otwieramy się po latach na nowe możliwości. Tkwiąc w jednym miejscu przez całe życie możemy przegapić niejedną życiową okazję.

W tym artykule skupimy się na istotnych kwestiach związanych z utratą pracy. Podpowiemy jak radzić sobie z tego typu sytuacjami aby szybko wyjść na prostą

 

 

Gdzie udać się po pomoc po stracie pracy?

 

Nie każdy z nas ma na tyle silną psychikę, aby ze spokojem zaakceptować informację o stracie pracy. Zdarzają się przypadki, że ludzie nie są w stanie od razu przekazać tę właśnie informację swojej rodzinie. Udają że wychodzą do pracy a tak naprawdę spędzają te 8 godzin w ukryciu, tak aby nikt nie miał żadnych podejrzeń. Na pewno nie powinniśmy tkwić w tym sami i przez tak długi okres czasu. Warto dać sobie chwilę odpoczynku, dzień przerwy aby zaakceptować na spokojnie tę informację i być w stanie iść do przodu.

Utrata pracy może spotkać każdego z nas, nawet w najmniej spodziewanym momencie. Ludzie często potrzebują pomocy, aby być w stanie się z tym pogodzić. Warto udać się do dobrego psychologa, który pomoże nam podnieść się w danym momencie. Na pewno nie powinniśmy się tego wstydzić. Każdy z nas ma prawo do tego, aby korzystać z tego typu pomocy. Nie chcemy doprowadzić przecież do sytuacji, kiedy nie będziemy już wcale w stanie wstać z łóżka.

 

wyrzucili mnie z pracy co robić

 

Wysokość alimentów ustalana jest na podstawie możliwości zarobkowych jak i majątkowych zobowiązanej osoby. Znaczenie mają tutaj oczywiście również potrzeby uprawnionego do ich pobierania. Co dzieje się w przypadku utraty pracy? Czy dziecko nagle może przestać otrzymywać alimenty? Do tak kryzysowej sytuacji nie ma prawa dojść, jednak osoba opłacająca alimenty, może zażądać ich obniżenia. Ujęte jest to w artykule 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Osoba otrzymująca alimenty może również domagać się świadczeń alimentacyjnych na dziecko od rodziców ojca lub matki. Obowiązek alimentacyjny według prawa obciąża również i te osoby, ale oczywiście nie w pierwszej kolejności.

 

 

 

Co z kredytem, kiedy stracimy pracę?

 

Chcąc uzyskać kredyt, musielibyśmy spełnić wcześniej określone warunki. Zaliczają się do nich między innymi miesięczne zarobki jak i sposób uzyskiwania dochodów. Co jednak dzieje się w sytuacji utraty pracy? Czy bank kredytobiorcy musi zostać o tym poinformowany?

Utrata dochodów jest zdecydowanie poważnym zagrożeniem przy spłacie kredytu. Powinniśmy od razu zgłosić to do banku, zanim nadejdzie termin spłaty kolejnej raty. Jeżeli bank nie dostanie takiej informacji, będzie się on starać znaleźć przyczynę opóźnienia. Jeśli jej nie otrzyma, może rozwiązać umowę i kolejno wnieść sprawę do sądu. W grę wchodzą tutaj często naprawdę niemałe pieniądze, dlatego warto być ostrożnym.

 

straciłem pracę co z kredytem

 

Pamiętaj, że bankowi zależy na tym, aby kredyt został spłacony. Nie bój się więc pytać. Dzięki rozmowie, dojdziesz z pracownikiem do jak najlepszego rozwiązania. Może zostać ci zaproponowane zawieszenie rat na okres kilku miesięcy. Inną opcją jest z kolei stworzenie nowego planu spłaty. Zmniejszone zostaną miesięczne raty a z kolei wydłuży się okres ich spłat.

Warto zainteresować się również kwestią zainwestowania w ubezpieczenie od utraty pracy. Oczywiście zwiększy to lekko wydatki kredytowe, ale przyniesie ci za to dużo spokoju. W ten sposób na spokojnie poszukasz nowego zatrudnienia, kiedy to twoje comiesięczne raty będą przez te kilka miesięcy opłacane.

 

 

Jak najlepiej wykorzystać czas wolny nie pracując?

 

co robić po utracie pracy

 

Utrata pracy wbrew pozorom daj nam mnóstwo możliwości. Ludzie czasami pracują dzień w dzień od ukończenia szkoły z krótkimi przerwami na urlop. Tracąc pracę, mogą w ten sposób wreszcie odpocząć czy też wyjechać gdzieś na dłużej. Czas ten warto wykorzystać oczywiście w jak najlepszy sposób. Leżenie na kanapie i oglądanie seriali prawdopodobnie nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Co warto więc robić?

 

 

Rozwój osobisty – kursy

 

Na co dzień po pracy zazwyczaj nie mamy na tyle czasu, aby spokojnie zająć się nauką nowych rzeczy. Okres który poświęcamy na poszukiwanie nowej pracy, warto również przeznaczyć na rozwój osobisty. W Internecie znajdziemy mnóstwo ciekawych kursów, które pomogą nam się rozwinąć. W ten sposób nie tylko wzmocnimy swoją pozycję na rynku pracy ale i również poznamy nowe możliwości i perspektywy zawodowe o których mogliśmy wcześniej nawet nie pomyśleć.

 

 

Aktywność fizyczna

 

Pracując 8 godzin dziennie przez dłuższy okres czasu, możemy całkowicie zapomnieć, że istnieją takie miejsca jak basen czy siłownia. Do tego, jeżeli w grę wchodzą inne obowiązki, rodzina, dom, dzieci – czas ten staje się jeszcze bardziej okrojony. Korzystając z czasu wolnego przy poszukiwaniu nowej pracy, warto chociaż trochę spróbować nadrobić te zaległości. Może znajdziesz nowy sport, który cię zainteresuje? Przy okazji wysiłek ten na pewno poprawi twoje samopoczucie, dzięki czemu z większym optymizmem podejdziesz do sytuacji w jakiej właśnie się znajdujesz.

 

 

 

 

Czytanie książek

 

Statystyki wskazują, że coraz to mniej ludzi sięga dziś po książki. Młodzież chętniej ogląda filmy czy seriale lub przegląda Internet. Z kolei dorośli często nie mają na to po prostu czasu. Będąc zabieganym, ciężko jest znaleźć chwilę na skupienie się na nowej lekturze. W księgarniach znajdziemy szeroki wybór książek, tak że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Będzie to idealna forma oderwania się od rzeczywistości po stracie pracy, a nawet inspiracja do nowych wyzwań w swoim życiu.

 

Warto zatem skupić się na poszukiwaniu nowych dróg i inspirować się do działania, a dobre nastawienie, motywacja i wiara w swoje możliwości z pewnością pomogą szybko wrócić na rynek pracy.

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: