karta kredytowa czy debetowa

Karta kredytowa czy karta debetowa – podobieństwa i różnice

 

Do zakładanego konta bankowego na ogół wydawana jest plastikowa karta – w formie tradycyjnej lub nowoczesnej, np. naklejki na smartfon, która pozwala na bezgotówkowe dokonywanie płatności w sklepach i punktach usługowych. Z badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski wynika, że mamy w portfelach już ponad 44 mln plastikowych kart płatniczych.  Niektóre z nich umożliwiają także płacenie za zakupy online. Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych, a w drugim kwartale 2021 r. liczba transakcji kartą zbliżyła się do 2 mld.

Wyróżnić można przy tym karty debetowe i kredytowe. Czym różnią się od siebie i jakie są między nimi podobieństwa?

 

 

Co to jest karta debetowa i do czego służy?

 

Istotą karty debetowej jest umożliwienie właścicielom rachunków osobistych i firmowych dostępu do ich środków finansowych, zgromadzonych na koncie, za pośrednictwem plastikowej karty z chipem lub z paskiem magnetycznym. Za pomocą karty debetowej można wypłacić gotówkę z bankomatu, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i w punktach usługowych.

 

 

 

 

Karta debetowa czy karta kredytowa – czym się różnią?

 

karta kredytowa a debetowa różnice

 

Karta debetowa nie pozwala w przeciwieństwie do karty kredytowej, na korzystanie ze środków należących do banku w ramach udzielanego klientowi kredytu w postaci linii kredytowej lub debetu. Jest powiązana z kontem bankowym, do którego została wydana. Jeśli skończą się na nim środki finansowe, karta debetowa przestanie działać – nie wypłacimy nią środków z konta osobistego czy firmowego, ani nie zapłacimy w sklepie.

 

Różnicą między kartą debetową i kredytową może być i to, że tzw. kredytówka będzie pozwalała na dokonywanie płatności np. za rezerwację biletów lotniczych, miejsc w hotelach za granicę oraz na płatności za zakupy internetowe w sklepach zagranicznych.

 

jaką kartę płatniczą wybrać

 

Klienci banków często mylą kartę debetową z kredytową, choć ich posiadacze mają inne uprawnienia względem swojego konta i pieniędzy należących do banku. Karta kredytowa powinna być traktowana jako dostępna, wygodna forma zaciągania kredytu w banku, a przy wykorzystywaniu jej racjonalnie, kredyt ten może być niskooprocentowany, albo nawet bezpłatny.

 

 

Do czego wykorzystywana jest karta kredytowa?

 

Karta kredytowa pozwala na korzystanie nie tylko ze środków własnych posiadacza rachunku bankowego, ale i środków bankowych, przyznanych przez bank w ramach kredytu. Zanim klient otrzyma kartę kredytową, musi złożyć do banku wniosek o kredyt, na podstawie którego bank wyliczy jego zdolność kredytową oraz określi maksymalny limit zadłużenia. Do wysokości limitu posiadacz karty kredytowej może korzystać z pieniędzy banku.

Kredyt na karcie kredytowej spłaca się po otrzymaniu od banku wyciągu z informacjami o saldzie zadłużenia. Najkorzystniej dla klienta jest spłacać zadłużenie wynikające z tego tytułu w tzw. okresie bez odsetkowym, który może trwać ponad 2 miesiące. Wtedy nie płaci się bowiem żadnych odsetek od zaciągniętego de facto zobowiązania w banku.

 

 

Karta debetowa czy kredytowa – którą wybrać?

 

To jaką kartę wybierzemy zależy tylko od indywidualnych potrzeb i tego jak chcemy korzystać z dostępnych środków.

Karta debetowa stworzona jest po to by ułatwić korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na koncie osobistym bez konieczności noszenia przy sobie gotówki. Jest to wygodna opcja na co dzień.

Karta kredytowa z kolei daje możliwość pożyczania pieniędzy i korzystania z nich bez wysokich kosztów. Jeśli zależy Ci na wypracowaniu pozytywnej historii kredytowej np. pod zaciągnięcie hipoteki wybierz kartę kredytową. Pomoże Ci to uzyskać kredyt, pod warunkiem, że regularnie będziesz spłacał swoje zadłużenie.

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: