Pożyczka bez BIG i BIK

Pożyczki bez BIK i BIG – czy to jedynie chwyt reklamowy?

 

W reklamach prasowych, telewizyjnych, radiowych lub internetowych często można spotkać się z informacją o możliwości otrzymania pożyczki bez BIK i BIG. Czy rzeczywiście pożyczkodawcy nie sprawdzają historii i wiarygodności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy? A może mamy tutaj do czynienia wyłącznie z pewnym chwytem marketingowym?

 

 

Co to jest BIK i BIG?

 

Dla większości konsumentów BIK i BIG funkcjonują jako bazy dłużników, czyli bazy osób zalegających z płatnościami za bieżące zobowiązania, także te, wynikające z zaciągniętych uprzednio kredytów i pożyczek. W praktyce wcale tak nie jest.

 

BIK i BIG co to jest i czym się różni

 

 

Co to jest BIK?

 

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, gromadzące dane o wszystkich kredytobiorcach zaciągających zobowiązania w bankach, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, jak i w niektórych firmach pożyczkowych, które zawiązały dwustronną umowę z BIK. Warto podkreślić, że w BIK znajdują się zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje o kredytobiorcach.

 

Z raportu BIK, o który wnioskują standardowo banki, przy ubieganiu się klienta o udzielenie kredytu, można dowiedzieć się, czy dotychczas dana osoba zaciągała jakiekolwiek kredyty lub pożyczki, w jaki sposób radziła sobie z ich spłatą i czy posiada zaległości w uiszczaniu kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych. Brak jakichkolwiek wpisów w BIK lub informacje o zaległościach dłużnika powodują, że zdecydowana większość banków odmówi udzielenia kredytu.

 

pożyczka bez biku i bigu

 

Zobacz też co to jest i na jakich zasadach działa kredyt odnawialny.

 

Co to jest BIG?

 

BIG z kolei jest Biurem Informacji Gospodarczych, komercyjną instytucją, zajmującą się gromadzeniem informacji stricte o dłużnikach. Dlatego jego bazę danych można śmiało nazwać „czarną listą zadłużonych”. BIG nie jest jedną, centralnie działającą instytucją, ale w ten sam sposób można określić kilka biur działających niezależnie względem siebie.

Są to między innymi:

  • BIG InfoMonitor,
  • KRD – Krajowy Rejestr Długów,
  • Rejestr Dłużników ERIF BIG,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (w skrócie KBIG).
  • Do BIG-ów w przeciwieństwie do BIK-u, dłużników mogą wpisywać nie tylko kredytodawcy i pożyczkodawcy, ale także sami konsumenci na podstawie tytułu wykonawczego, który świadczy jednoznacznie o istnieniu obowiązku pokrycia należności przez dłużnika.

W tym celu można przedstawić na przykład sądowy nakaz zapłaty.

 

Czytaj więcej o pożyczce bez BIK

 

BIG przechowuje informacje o dłużnikach, jeśli spełnione zostaną następujące warunki:

  • zobowiązanie jest wymagalne od co najmniej 60 dni,
  • zobowiązanie powstało w związku z umową,
  • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika – konsumenta wynosi co najmniej 200 zł, a dłużnika – przedsiębiorcy co najmniej 500 zł,
  • upłynął miesiąc od dnia wysłania przez wierzyciela listu upominającego o zapłacie wraz z ostrzeżeniem o
  • możliwości wpisania dłużnika do rejestru BIG przy braku uregulowania zaległości.

 

 

 

Czy pożyczki bez BIK i BIG w ogóle istnieją?

 

Możliwość skorzystania z pożyczki bez BIK i BIG najczęściej interesuje osoby, które mają lub przypuszczają, że posiadają negatywne wpisy w takich bazach. Większość firm pożyczkowych nie sprawdza BIK, ale rzeczywiście może sięgać po bazy danych BIG. Odkrycie negatywnych informacji o potencjalnym pożyczkobiorcy powoduje, że firma pożyczkowa może nie udzielić pożyczki lub jeśli się na to zdecyduje – zażądać wyższej marży czy prowizji od klienta.

Pożyczki bez BIK i BIG udzielane są wyłącznie przez firmy działające poza sektorem bankowym. Mają one zwykle gorsze warunki niż pozostałe pożyczki, pozwalające na sprawdzanie takich baz danych.

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: