jak tanio podróżować po świecie

Jak tanio podróżować? Sprawdź kilka sprawdzonych sposobów!

 

Marzenia o podróżowaniu dotyczą wielu z nas, ale problem w tym, że ich urzeczywistnianie może być bardzo kosztowne. Na szczęście są sposoby na tanie podróże i zwiedzanie poszczególnych kontynentów. Sprawdź kilka sprawdzonych sposobów na tanie wycieczki i zobacz gdzie szukać oszczędności.

 

Podróżowanie bez biura podróży

Najdroższe na pierwszy rzut oka wydają się wycieczki organizowane przez biura turystyczne, choć trzeba przyznać, że bardzo wygodnie jest jechać na w pełni zaplanowany wyjazd, gdzie opiekę nad turystą sprawuje najpierw pilot w czasie przejazdu, a następnie rezydent w hotelu. Niemniej wybierając się w podróż bez asysty biura podróży sami decydujemy, co w danej chwili robimy, ile czasu spędzimy w danym miejscu i jak do niego dotrzemy. Jesteśmy całkowicie niezależni i sami możemy regulować wydatki ponoszone na transport, nocleg i wyżywienie.

Na przykładzie wyliczeń blogera Mateusza – z Zaradni Finansowo, można stwierdzić, że wycieczki z biurem podróży bywają znacznie tańsze niż organizowane samodzielnie. Wyliczył on, że na wakacje all inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu na greckiej Krecie z biurem podróży, zapłacimy 2830 zł od osoby, zaś organizując sobie samodzielnie lot, transfery z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko oraz płacąc za pokój w hotelu i wyżywienie w opcji AI trzeba zapłacić 3619 zł. To oszczędność rzędu prawie 800 zł od osoby.

 

wakacje all inclusive

 

Jednak zwykle turyści organizujący samodzielnie wyjazdy turystyczne nie korzystają z hoteli tak wysokiej klasy, ani z opcji all inclusive. Zamiast niej wybierają samodzielne gotowanie i jedzenie w przydrożnych barach i lokalnych restauracjach co pozwala nie tylko na zmniejszenie kosztów podróży, ale także na poznanie nowych ludzi, ich kultury oraz lokalnego jedzenia.

Na przykład będąc w Tajlandii za naleśniki z bananami i czekoladą na targu nocnym, w jednym z kurortów turystycznych, zapłacimy się 30-50 bahtów, co odpowiada około 4-6 zł. Za zestaw tropikalnych owoców obranych i pokrojonych zapłacimy 2,5-3,5 zł za dużą porcję.

Natomiast wypoczynek all inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu w Tajlandii, rezerwowany na lipiec 2022 roku to koszt ponad 8300 zł od osoby. W cenie jest przelot, wyżywienie i pobyt w hotelu, ale i tak po odliczeniu kosztów przelotu i hotelu, koszty wyżywienia są tak horrendalnie wysokie, że w barach i restauracjach zjemy za znacznie niższą sumę.

 

Jak wyszukiwać tanie loty? Nie bój się taniego transportu.

tanie podróże

 

Poszukiwania tanich biletów lotniczych wymagają sprytu i znajomości praw rządzących polityką cenową linii lotniczych. Najlepiej jest korzystać z czarterów, dzięki czemu obecnie możesz kupić np.

  • bilet na lot w dwie strony z Warszawy do Cancun w Meksyku, na 20 września, zakładając dziesięciodniowy pobyt, w cenie 5099 zł od osoby. Nie płaci się dodatkowo za bagaż rejestrowany ani podręczny.
  • bilet do Barcelony na 20 października 2022 roku na 7 dni z lotniska w Warszawie w cenie 417 zł od osoby w dwie strony. Lot bezpośredni, z limitem 20 kg bagażu w cenie.

Jak widać, można latać znacznie taniej w wiele zakątków świata nawet samolotem aniżeli wskazują na to ceny poszczególnych linii lotniczych na regularnych trasach. Na przykład tanie linie lotnicze oferują przelot na trasie Katowice Pyrzowice do Alghero Airport (Włochy) od 9 – 16 czerwca 2022 roku zapłacimy 255 zł za osobę bez żadnych dodatkowych kosztów!

W przypadku transportu drogowego czasami można skorzystać z promocji biletów nawet za 1 zł. Autobusy odjeżdżają z wielu miejsc w całym kraju, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego połączenia. Za przejazd jedną z popularnych linii autobusowych z Katowic do Budapesztu można zapłacić zaledwie 39 zł od osoby. Za lot na takiej samej trasie zapłacimy aż 894 zł i będziemy musieli najpierw lecieć z Katowic do Warszawy, a później do Budapesztu. Czas podróży wynosi tyle samo – 8,5 godziny, ale na lotnisku trzeba być wcześniej.

 

jak tanio podróżować

 

Warto regularnie sprawdzać portale, w których wymieniane są promocje linii lotniczych. Ich twórcy pokazują, jak kupować tanie bilety lotnicze i wyszukują zdecydowanie najlepsze promocje w niewiarygodnie niskich cenach, które czasem są spowodowane błędami taryfowymi, za które jednak podróżni nie odpowiadają. Dzięki nim można polecieć dobrymi liniami na drugi koniec świata nawet za kwotę kilkuset złotych w dwie strony.

Należy jednak uważać na dodatkowe opłaty, m.in. za odprawę na lotnisku (44 zł w jednej z tanich linii lotniczych), a nie w trybie online, za wybór siedzenia czy miejsca z większą ilością przestrzeni na nogi oraz za bagaż rejestrowany. Latanie z bagażem podręcznym jest znacznie tańsze niż latanie z bagażem umieszczonym w luku bagażowym w samolocie – o kilkaset złotych na przelocie.

 

Jak tanio podróżować po świecie?

podróż na stopa

 

Przy zaangażowaniu swojego czasu na poszukiwanie najkorzystniejszych ofert noclegowych i transportowych oraz jedzeniu w barach wraz z „tubylcami” można przeżyć przygodę życia w najodleglejszych zakątkach świata i nie wydać na to majątku. Jeśli jesteś osobą odważną i lubisz przygody zawsze możesz wyruszyć na tzw. stopa. Wystarczy, że spakujesz ze sobą namiot i wszystkie biwakowe „must have”, obierzesz kierunek i wystartujesz z dowolnego miejsca przy trasie! Na pewno przeżyjesz przygodę życia, poznasz wielu ciekawych ludzi i zapamiętasz swoje wakacje na zawsze.

 

Jak widzisz sposobów jest wiele, jednakże wszystkie z nich wymagać będą od Ciebie elastyczności – nie wszystkie tanie opcje wakacyjne uda się zarezerwować w dogodnym dla Ciebie terminie. Na tańsze loty i wakacje „last minute” musisz być gotowy nawet z dnia na dzień. Dlatego, jeśli planujesz takie wakacje w tym roku spakuj walizkę już dziś!

 

Jeśli jednak tanie podróżowanie nie jest dla Ciebie zobacz, jak oszczędzać pieniądze np. na wymarzone wakacje!

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: