Budżet domowy – jak zacząć spisywać wydatki i sprawnie oszczędzać pieniądze?
Nie można rozpocząć racjonalnego konstruowania domowego budżetu miesięcznego, jeśli nie znamy jego dwóch głównych parametrów – kwoty przychodów i wydatków miesięcznych. Najczęściej bezbłędnie jesteśmy w stanie podać, ile zarabiamy my i inne osoby z naszej rodziny, dokładające się do wspólnego budżetu. Podamy wydatki na prąd, wodę, gaz czy czynsz oraz niezbędne koszty wynikające z opłacania podatków i składek na ubezpieczenia. Natomiast trudno nam będzie oszacować wydatki na konsumpcję i podobne potrzeby. Aby je poznać, warto je spisać. Jak tego dokonać?
Zbieranie paragonów – realny sposób na weryfikację budżetu domowego
Podstawą wprowadzenia do wykazu codziennych wydatków danego kosztu, jest jego potwierdzenie – dla konsumenta najczęściej będzie to paragon, czasem rachunek lub faktura. Niezależnie od tego, w jakim sklepie dokonujemy zakupu lub w jakim punkcie usługowym korzystamy z konkretnej usługi, sprzedający powinien wydać nam paragon. Kasa fiskalna jest obecnie obowiązkowa dla zdecydowanej większości przedsiębiorców sprzedających towary lub świadczących usługi na rzecz osób prywatnych – konsumentów lub rolników ryczałtowych. Dlatego też nie trzeba obawiać się, że ktoś nam nie wyda paragonu – to jego obowiązek, a jego niedopełnienie naraża przedsiębiorcę w razie kontroli na poważne konsekwencje prawne i finansowe.
Paragony z całego miesiąca zbierajmy do jednej koperty czy pudełka, codziennie dokładając kolejne. Jeśli kupujemy np. warzywa i owoce na bazarze i naturalnie nie otrzymujemy z tego tytułu paragonu ani żadnego rachunku, powinniśmy zapisać dokonany wydatek, wraz z datą oraz jego kategorią. Kartkę z notesu chowamy wraz z innymi dowodami dokonywanych wydatków.
Spisywanie wydatków. Czy muszę robić to codziennie?
Nie trzeba codziennie siadać nad kartką czy ekranem komputera lub telefonu, aby spisywać wszystkie dokonywane wydatki. Można wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy dopełnimy tej domowej formalności, ważnej dla racjonalnego budowania swojego domowego budżetu. Spisujemy wszystkie wydatki z paragonów i z osobnych kartek, wiadomości elektronicznych itp.
Najłatwiej robić to przy użyciu aplikacji na smartfonie lub programu Excel, który w łatwy sposób pozwoli Ci uporządkować wszystkie wydatki w tabelkach. Przy użyciu odpowiednich funkcji bez problemu zsumujemy wydatki z danego dnia, tygodnia i miesiąca. Będziemy mogli tworzyć na tej podstawie zestawienia, wykresy i tabelaryczne porównania wydatków w kolejnych miesiącach. Dzięki temu przekonamy się naocznie, ile wydajemy i na co najwięcej. W ten prosty sposób będziemy w stanie wypracować pożądane oszczędności.
Warto klasyfikować wszystkie koszty na takie, które przeznaczane są na żywność, usługi, ubrania i buty, czynsz i media, sprzęty RTV i AGD, niezbędne naprawy i konserwacje czy wydatki na kosmetyki i chemię. Osobną kategorią są koszty wyjazdów wakacyjnych, codziennych przyjemności i zaplanowanych prezentów dla najbliższych członków rodziny i przyjaciół. Możemy w ten sposób z wyprzedzeniem planować swoje wydatki i uwzględniać je przy planowaniu budżetu.
Zobacz jakie możesz uzyskać chwilówka online w Nexu.pl
Płacić kartą czy gotówką?
To bardzo dobre pytanie, szczególnie, gdy rozchodzi się o budżet domowy i efektywne oszczędzanie pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wypłacanie konkretnej kwoty pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na wydatki w danym miesiącu, najlepiej zaraz po ich otrzymaniu. Po wstępnych wyliczeniach i określeniu ile pieniędzy planujemy wydawać tygodniowo, jesteśmy w stanie szybko i łatwo obliczyć, ile pieniędzy będzie nam potrzebne na cały miesiąc.
W ten sposób:
- Widzisz ile wydajesz – trzymasz gotówkę w rękach, widzisz ile jej ubywa, a oddawanie jej kasjerce nie przychodzi tak łatwo, jak machnięcie kartą.
- Oszczędzasz – pozostałe kilka „stówek” może zostać na Twoim koncie, gdy Ty w danym miesiącu będziesz trzymać się dokładnie wyliczonej i wypłaconej kwoty.
Zorganizowanie swoich domowych finansów dla wielu z nas jest bardzo trudne, ale nie jest to niemożliwe. Powyższe sposoby mogą ułatwić Ci sprawne i racjonalne zarządzanie swoim domowym budżetem w przyszłości.