ile dać na chrzest

Ile dać na chrzest lub komunię w 2023 roku? Sprawdź i świętuj spokojnie!

Chrzest Święty w kościele katolickim jest aktem przyjęcia dziecka do wspólnoty kościoła katolickiego. Ma też symboliczny wymiar – ksiądz polewając główkę dziecka wodą święconą z chrzcielnicy, zmywa z niego grzech pierworodny. W dzisiejszych czasach duchowy wymiar chrztu jest łączony z komercyjną imprezą, jaką rodzice dziecka organizują dla rodziny i przyjaciół. Goście tradycyjnie już przynoszą dla dziecka prezenty, albo koperty z pieniędzmi. A więc ile daje się na chrzciny? Ile pieniędzy dać na komunię? Sprawdźmy!

 

ile wypada dać na chrzciny

 

Ile wypada dać na chrzest lub komunię?

 

Na jednym z najbardziej popularnych forów dyskusyjnych należącym do ogólnopolskiego dziennika, wielokrotnie internauci pytają o to, ile pieniędzy „wypada” dać na chrzest czy też ile dać na komunię. Średnia z odpowiedzi daje statystyczny obraz tego, jakie kwoty rodzice chrzczonego lub komunijnego dziecka znajdują w kopertach. To około 300-500 zł, choć zdarzają się kwoty 1000 zł i więcej.

Pytanie „ile dać na chrzest czy komunię” jest jednak pytaniem tendencyjnym. Pytanie o to ile dziecko powinno dostać od chrzestnej czy chrzestnego, albo ile daje się na chrzciny czy komunię jako gość, nie ma jednak tak naprawdę większego sensu. Każdy daje tyle, ile uważa, albo na ile go stać. Zwyczajowo więcej pieniędzy do koperty na chrzest czy komunię dają dziadkowie dziecka czy rodzice chrzestni.

 

 

Zwyczajni goście – ciotki, wujkowie, przyjaciele domu i tak dalej na ogół na chrzest kupują dziecku prezenty – pamiątkowe srebrne łyżeczki, smoczki czy figurki i obrazki świętej rodziny i Matki Boskiej, Biblię dla dzieci, albo zabawki i przydatne w domu akcesoria dla dziecka – fotelik, bujaczek, zabawki interaktywne.

Na komunię, gdy dziecko jest już znacznie większe zwykły gość może kupić np. zegarek, rower, rolki, hulajnogę czy inne ciekawe dla dzieci w tym wieku prezenty.

 

Sprawdź: Jak zadbać o domowy budżet w 2023 roku?

 

ile dać na komunię

 

Czy to nie za mało?

Wielu gości na przyjęciu z okazji chrztu św. dziecka czy przyjęciu komunijnym zastanawia się, czy włożona do koperty suma pieniędzy nie jest za niska jak na taką okazję. Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez Polaków jest dołączenie do koperty z gotówką drobnego prezentu dla dziecka.

Zwyczajny gość do koperty włoży średnio 300 zł, choć bywa zarówno więcej, jak i mniej. Można podarować nawet kilka tysięcy złotych, jeśli mamy takie życzenie i stać nas na taki prezent dla dziecka. Niemniej trzeba zastanowić się, czy kilka tysięcy złotych w kopercie na chrzest czy komunię to nie za dużo? Ile w takim razie trzeba by umieścić w niej z okazji komunii św. tego samego dziecka za kilka lat, na 18. urodziny, albo na ślub?

 

Przy kupowaniu prezentów lub wygospodarowywaniu sumy na chrzciny, trzeba zachować zawsze rozsądek i umiar, a przede wszystkim kierować się tym na co nas, jako zaproszonych gości faktycznie stać. W końcu to nasza obecność w tak wyjątkowym i ważnym dniu jak komunia czy chrzciny powinna liczyć się najbardziej. 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: