Ile będzie wynosić Twoja emerytura

Jakiej emerytury możesz się spodziewać?

 

Zabezpieczenie emerytury, jej wysokość oraz wiek w którym możemy do niej przystąpić to kwestie zastanawiające wielu pracujących. O ile niektóre z kwestii są dość oczywiste, takie jak wiek emerytalny, to reszta z nich kryje się w stosach dokumentów i paragrafów. Bez względu na to czy temat cię ten interesuje czy nie prawdopodobnie dotyczy zarówno ciebie jak i twojej rodziny. Nie ma się jednak czego obawiać. Pomimo faktu jakim jest dość zmienna natura przepisów decydujących o emeryturze to są one możliwe do odczytania. Ile będzie wynosić Twoja emerytura? Poniżej znajdziesz swoistą listę odpowiedzi na to i wiele innych pytań dotyczących tego tematu.

 

 

Ile wynosi najniższa emerytura?

 

emerytura dla nauczycieli

 

Prawdopodobnie jedno z prostszych, ale też najczęstszych pytań na tej liście. Obawa o wysokość naszej emerytury, czy niestety często również zastanawianie się ile może wynosić jej najniższa wartość są wyjątkowo częste. Dane te jednak pozostają w stałym ruchu, czytając ten jak i inne akapity tego artykułu pamiętaj iż zawarte tu informacje mogą być już potencjalnie nieaktualne. Wraz z nowym rokiem (2023) wartość minimalnej emerytury została podwyższona o, cytując tytuł wpisu z serwisu gov.pl, “co najmniej 250 zł”. Jest to stosunkowo nie precyzyjne, choć pozytywne stwierdzenie.

Ma się to stać w marcu tego roku i trudno jest rzecz z perspektywy wczesnego stycznia, czy liczba ta nie ulegnie zmianie. Jednak oznaczałoby to wzrost o 13,8% a mówiąc dokładniej, z minimalnej kwoty 1338,44 zł do 1588,44 zł. W sumie to tyle w tej kwestii, emerytura może być oczywiście wyższa jak przeczytasz o tym w dalszej części artykułu, jednak poza wspomnianymi liczbami, wartość najniższa pozostaje bez zmian. Nie ma na nią wpływu czy pracujesz/pracowałeś jako nauczyciel, czy jako urzędnik państwowy, chociaż wtedy raczej nie musisz interesować się wysokością najniższej emerytury.

 

 

Emerytura dla osób, które nie pracowały

 

Najłatwiej będzie tutaj odpowiedzieć pytaniem – kto nie dostanie emerytury? Jest to stosunkowo wąskie grono osób w wieku emerytalnym, w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn 65 lat, którzy nie zapłacili ani jednej ze składek emerytalnych lub mówiąc wprost nie przepracowały ani jednego dnia. Nie dotyczy to jednak jedynie osób nie pracujących.

Niestety z podobnym problemem spotkają się również emeryci, którzy dotychczas pracowali jedynie na podstawie umowy zlecenie. Podczas jej trwania również nie płaci się składek. Podsumowując emeryturę otrzyma każdy kto wpłacał składki do zakładu ubezpieczeń. Pozostali emeryci mogą liczyć jednak na świadczenia nawet jeśli wyjątkowo niskie. Posługując się tutaj przykładem krótkiego stażu pracy. Nie istotnym jest dla kwestii otrzymania emerytury, czy pracowało się 30 lat czy 5, wpływa to jedynie na wysokość comiesięcznej wpłaty na nasze konto.

 

 

Emerytura bez podatku

 

jaką emeryturę dostanę po 20 latach pracy

 

Co jeśli nasza emerytura wynosi jednak nieco powyżej najniższej i od jakiej kwoty odprowadzany jest podatek? Jest to pytanie na które stosunkowo prosto można odpowiedzieć. Wedle rozporządzenia z 1 października 2021 roku już na początku obecnego nowego (2023) roku emeryci mogli otrzymać nieco większe kwoty. Reforma ta wprowadziła zmianę dzięki której emerytury są opodatkowywane wyłącznie od kwot przekraczających 2500 zł brutto – co dajekwotę 1963 zł netto, czyli na rękę.

 

Wedle przeprowadzonych badań skorzystać powinno na tym aż 90% emerytów i rencistów a ⅔ z nich w ogóle nie musiała zapłacić podatku. Jest to dość korzystna oferta dzięki której więcej osób będzie mogło sobie pozwolić na godne życie.

 

 

Ile będzie wynosić emerytura po 35 latach pracy?

 

Odpowiadając najprościej i najkrócej – to zależy. A nieco rozwijając temat zależy to od wysokości wpłacanych przez nas i pracodawcę składek. Tak jak wspomnieliśmy powyżej – minimalna wartość emerytury to 1588 zł i 44 gr. Potem jednak suma ta ulega fluktuacjom. Wysokość emerytury oblicza się dzieląc łączną sumę zebranych składek przez przewidywaną dalszą długość życia. Jest to uproszczony wzór jednak istnieją narzędzia, które pozwolą ci na dokładniejsze sprawdzenie wysokości ewentualnych wpłat.

By móc samemu obliczyć wartość przyszłego świadczenia można posłużyć się kalkulatorem dostępnym na stronie internetowej ZUS-u (tutaj). Istnieją też inne “nieoficjalne” kalkulatory, które znajdziesz online. Należy jednak pamiętać, że obliczenia dokonane zarówno w kalkulatorze ZUS jak i każdym innym mają charakter orientacyjny. Nie mogą być podstawą do ewentualnych roszczeń w przypadku otrzymania innej kwoty niż ta z kalkulatora.

 

 

Jaką emeryturę dostanie nauczyciel po 30 latach pracy?

 

Podobnie jak wypłaty nauczycieli, emerytury po odbyciu stażu w tym zawodzie również są niezwykle burzliwe. Chyba nietrudno o stwierdzenie, że osoba odpowiedzialna za zadanie tak istotne jakim jest nauka podstaw świata i w pewnym kontekście życia nowych pokoleń zasługuje na pewne przywileje. Odbywają się dyskusje wśród związkowców na temat przywrócenia możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli. O ile trudno jest jeszcze stwierdzić, czy ten przywilej wynikający z wymagającej natury pracy pedagogów wejdzie w życie. Jednak jednym, a być może najważniejszym pytaniem jest ile wynosiłaby taka emerytura? Niestety trudno jest jednoznacznie stwierdzić w tej chwili.

 

emerytura dla urzędnika państwowego

 

Ustawa nie została jeszcze nawet podjęta przez odpowiednie organizacje państwowe, które w dalszej kolejności zajęłyby się jej wcieleniem w życie. Jedyne co można stwierdzić, sugerując się projektami z poprzednich lat, to że przysługiwałaby ona nauczycielom którzy między 2009, a 2013 osiągnęli staż pracy 30 lat. Oferta taka dotyczyłaby wtedy dość wąskiego grona pracujących i byłaby wyjątkowo niekorzystna dla kobiet. Wynika to z tego iż osoby objęte takim programem miałyby w okolicach 60 lat, a wiek emerytalny kobiet jest taki sam. Odpowiadając na pytanie pomijając kontekst wspomnianej ustawy – to zależy. Tak samo jak z każdą inną emeryturą jest ona uzależniona od zebranej łącznej kwoty składek, którą następnie dzieli się przez dalszą przewidywaną długość życia.

 

 

Jaką emeryturę dostają pracownicy państwowi?

 

Jesteś urzędnikiem państwowym, lub najzwyczajniej ciekawi Cię ile wynosić może emerytura po zakończeniu pracy na takim stanowisku? Każdy kto pracuje w urzędzie państwowym bez względu na stanowisko może liczyć na różnego rodzaju przywileje i udogodnienia. Wlicza się w to również ukończenie stażu pracy w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. W momencie pisania tego tekstu wysokość miesięcznej renty można obliczyć w stosunkowo prosty sposób. Wszystko ostatecznie zależy od Twojego stażu pracy. Jednak urzędnik państwowy może liczyć również na dość dużą odprawę, która również uzależniona jest od długości stażu pracy. Po dziesięciu latach pracy w urzędach – w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, po piętnastu latach – w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, a po dwudziestu – w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Przy czym istotne jest, że nie musi to być staż ciągły. Może on wynikać z pracy w kilku różnych urzędach, jednak wysokość dodatku będzie zależna od wysokości wypłaty w ostatnim z miejsc pracy.

 

 

Podsumowanie

 

Emerytury ich wysokość, wiek emerytalny i inne kwestie dotyczące tego tematu są niezwykle istotne. Niestety znalezienie precyzyjnych i aktualnych informacji może stanowić wyzwanie. Ulegają one zmianom i reformom. Jednak dla standardowego pracownika wystarczą poniższe informacje aktualne w obecnym (2023) momencie. Wiek emerytalny kobiet to 60 lat a mężczyzn to 65 lat. A przewidywaną wysokość comiesięcznego dochodu możemy obliczyć za pomocą narzędzi udostępnionych online zarówno przez ZUS jak i niezależnych twórców.

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: