Jakie są prognozy demograficzne dla Polski i jakie będą nasze emerytury?
Liczba ludności w Polsce stale spada, a prognozy demograficzne dla naszego kraju są bardzo niepokojące. Ze względu na to, że będzie w nim coraz mniej osób w wieku produkcyjnym, a coraz więcej w wieku emerytalnym, stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia będzie stale się obniżać. Nasze przyszłe emerytury będą więc nie tylko coraz niższe, ale też nie będzie miał kto na nie pracować.
Przy jednoczesnym wzroście oczekiwanej długości życia prognozy dotyczące naszych emerytur są fatalne. Jakie? Podpowiadamy.
Polskie społeczeństwo się starzeje
Co oznacza to stwierdzenie? W ostatnich latach liczba osób starszych w społeczeństwie wzrosła w stosunku do liczby osób młodych. Oznacza to, że wraz z upływem czasu coraz więcej osób w wieku emerytalnym będzie odpowiadać za znaczącą część społeczeństwa. To z kolei może mieć wpływ na różne aspekty życia społecznego, takie jak zdrowie, edukacja czy ekonomia.
Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w 2030 roku liczba ludności powyżej 60 roku życia będzie kształtowała się na poziomie około 10,8 mln. Jest to wzrost o 10% w stosunku do roku 2020 roku. W 2040 roku będzie to już 12,3 mln, a w 2050 – 13,7 mln. Nasze społeczeństwo starzeje się, jest nas coraz mniej. Według prognoz GUS w 2050 roku liczba ludności w Polsce spadnie do 33,1 mln. Oznacza to, że osoby powyżej 60 roku życia będą stanowiły ponad 40% społeczeństwa.
Obecnie 1000 osób w wieku produkcyjnym pracuje na 390 emerytów. W 2060 roku na 1000 osób przypada aż 800 seniorów. Jak widać kwestia, jaką jest Demografia w Polsce, a wysokość emerytur dla obecnych 30-latków. Czy w ogóle możemy spodziewać się emerytury? To zagadnienie, którym pokolenie obecnych 20, 30 czy 40 latków powinno zainteresować się już teraz, aby zabezpieczyć swoją emeryturę, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się za te kilkadziesiąt lat z systemem emerytalnym w świetle takiego kryzysu.
Coraz starsze społeczeństwo w Polsce – jakie będą skutki?
Starzenie się społeczeństwa może mieć szereg skutków. Może to oznaczać wzrost presji na systemy zabezpieczeń społecznych, takie jak systemy opieki zdrowotnej, systemy emerytalne i systemy opieki społecznej. Może to również oznaczać zmiany demograficzne, takie jak spadek liczby urodzeń i wzrost liczby osób starszych. To może również wpłynąć na wzrost liczby osób cierpiących na choroby i zaburzenia zdrowotne wymagające opieki medycznej. Wzrost liczby osób starszych może również powodować wzrost nierówności społecznych, ponieważ osoby starsze często mają niższe dochody i są bardziej zależne od innych.
Stopa Zastąpienia – co to jest?
Stopa zastąpienia to wskaźnik, który wskazuje, jak szybko pracownicy są zastępowani po ich odejściu. Jest to obliczane jako stosunek liczby nowych pracowników, którzy zostali zatrudnieni, do liczby pracowników, którzy zostali zwolnieni w okresie czasu.
Zobacz też: Ile będzie wynosić Twoja emerytura?
Spada stopa zastąpienia
Ze względu na to, że za kilkadziesiąt lat zasoby siły roboczej zmniejszą się o około 1/3, a więc coraz mniejsza rzesza pracowników będzie musiała utrzymywać coraz więcej emerytów, możemy mieć obawy dotyczące wysokości takich świadczeń. Z roku na rok spada stopa zastąpienia, a więc wskaźnik procentowy ukazujący stosunek między średnim wynagrodzeniem podczas pracy zarobkowej a przeciętną emeryturą.
W 2020 roku wynosił on 42,4%. W 2060 roku może wynieść 28,7%. Najnowsze prognozy wskazują jednak, że w tym czasie stopa zastąpienia może wynosić nawet 18,7%. Za minimalny standard uznawany przez Międzynarodową Organizację Pracy uznaje się stopę zastąpienia na poziomie 40%. Emerytury obecnych trzydziestolatków będą więc ekstremalnie niskie i najprawdopodobniej nie pozwolą im się samodzielnie utrzymywać. Sytuacja ta szczególnie dotknie kobiety, które podczas swojej kariery zawodowej zazwyczaj są słabiej wynagradzane, a dodatkowo przerywają pracę, by opiekować się dziećmi, co wpływa na wysokość ich świadczeń emerytalnych.