jak zadbać o samochód na zimę

Przygotuj samochód na sezon zimowy – o czym musisz pamiętać?

 

Wraz z nadejściem sezonu zimowego zmieniają się warunki drogowe. Temperatura znacznie spada, przez co mogą pojawiać się zlodowacenia na drodze. W takim przypadku należy zadbać o odpowiednie ogumienie w naszym samochodzie. Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa w Polsce? Jak przygotować samochód na sezon zimowy? Poznaj cenne wskazówki i bądź odpowiednio przyszykowany do niskich temperatur, jeżdżąc swoim autem.

 

 

Zmiana opon na zimowe

 

Wymiana opon na zimowe to z pewnością jedna z najważniejszych zmian w samochodzie podczas tej pory roku. Tego rodzaju ogumienie jest wykonane z elastycznej i miękkiej gumy, która daje autu lepszą przyczepność do drogi. Dzięki temu hamowanie jest znacznie skuteczniejsze i szybsze.
Gdy przypadkiem wjedziemy samochodem, które ma opony zimowe w błoto pośniegowe lub zaspę istnieje o wiele większa szansa na wydostanie się z tego miejsca, niż gdyby auto miałoby ogumienie letnie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego opony zimowe są lepsze w niskich temperaturach i ułatwiają nam zimową jazdę samochodem? Ponieważ są do tego przystosowane – opony zimowe mają tzw. żebra i rowki na bieżniku, które są znacznie głębsze niż te w oponach letnich.

 

 

 

Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa w Polsce?

 

przygotuj auto na sezon zimowy

 

W wielu krajach Unii Europejskiej obowiązkiem jest zmiana opon na zimowe. W Polsce jest to tylko zalecenie przy pojawieniu się złych warunków atmosferycznych. Jednak, warto zadbać o taką wymianę. Dlaczego? Wymiana opon na zimowe minimalizuje ryzyko wypadków oraz zapewnia większe bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale również i pasażerom! Dodatkowo dzięki takiemu zabiegowi możemy zwiększyć jakość eksploatacji samochodu, co da nam lepszą jego wydajność, sprawność i dłuższą żywotność.

 

 

Kiedy zmienić opony na zimowe?

 

Ogólnym przyjętym terminem wymiany opon na zimowe jest moment, w którym średnia temperatura powietrza wynosi mniej niż 7 stopni Celsjusza. Jednak, czy jest to sztywna norma, której powinniśmy się trzymać? Otóż nie. Na złe warunki atmosferyczne warto być przygotowanym już na początku października. To właśnie w tym miesiącu zazwyczaj są najbardziej widoczne różnice temperatur w dzień i w nocy.

 

 

Jak wymienić opony letnie na zimowe?

 

wymiana opon na zimowe

 

Aby wymienić oponę najlepiej jest udać się do zakładu wulkanizacyjnego. Tam z pewnością profesjonaliści odpowiednio zajmą się zmianą ogumienia.

 

 

Czy można wymienić opony samemu?

 

Tak, tylko jest to dość ciężki zabieg, który wymaga sprawnej ręki i też specjalnych narzędzi. Zmieniając opony własnoręcznie, pamiętaj o sprawdzeniu następujących elementów:

 

  • Odpowiednie ciśnienie w oponach – na ogumieniu znajdują się informacje na temat norm w tym zakresie. Pamiętaj, aby to sprawdzić, bo jest to bardzo istotne! Możesz to zrobić np. korzystając z kompresora na stacji benzynowej.

 

  • Wyważenie opon – do tego zabiegu jest potrzebna wyważarka oraz zestaw ciężarków. Złe wyważenie skutkuje ścieraniem się ogumienia. Jeśli wcześniej nie wykonywałeś tej czynności, to udaj się do specjalistów.

 

  • Zbieżność kół – polega na ustawieniu kół przeciwległych względem siebie, tak, aby uzyskać właściwy kąt między nimi. Jest to niestety ciężkie do wykonania dla laików.

 

  • Głębokość bieżnika – do tego potrzebny jest miernik głębokości. Dzięki temu możemy sprawdzić stopień zużycia bieżnika.

 

  • Data produkcji opon – nie istnieją normy, kiedy opony się zużywają. Jednak, mówi się, że ich wiek nie powinien być wyższy niż 5 lat.

 

 

Dlaczego nie zaleca się jazdy na oponach letnich zimą?

 

Opony letnie mają zupełnie inną mieszankę gumową oraz inny bieżnik. Ogumienie jest twardsze, przez co nie zapewnia odpowiedniej elastyczności zimą. Dodatkowo zastosowany w nich bieżnik, w niskich temperaturach, nie pracuje dobrze. W takiej sytuacji może dojść nawet do pęknięcia opony!

 

 

Jak przechowywać opony letnie zimą?

 

Po zdjęciu opon letnich warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie, aby móc je użyć w kolejnym sezonie. Można zdecydować się na przetrzymanie opon w zakładzie wulkanizacyjnym lub samemu przechować je w garażu. Jednak, położenie ich w garażu nie jest wystarczające. Przed, powinno się dobrze umyć ogumienie oraz zastosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji, np. piankę lub mleczko. Dzięki temu możemy zapobiec starzeniu się opony oraz jej pękaniu.

 

 

 

Jak zadbać o szyby w samochodzie podczas zimy?

 

dlaczego zmiana opon z letnich na zimowe jest ważna

 

Przede wszystkim, podczas niskich temperatur, istotna jest wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. Dlaczego? Gdy będziemy korzystać zimą z płynu letniego dojdzie do tego, że substancja zamarznie i zatka dysz spryskiwacza szyb w samochodzie. A do tego doprowadzić nie chcemy.

 

Kolejnym ważnym elementem, który należy sprawdzić po okresie letnim jest stan wycieraczek. Często producenci umieszczają wskaźnik zużycia gumowych piór na wycieraczce, który, gdy jest zużyty zmienia kolor. Co jeśli nasz sprzęt nie jest w to wyposażony? Wtedy samemu należy stwierdzić, czy wycieraczki wciąż się nadają się jazdy.

 

Jak to zrobić? Sprawdź je i zadaj sobie, takie pytania jak:

 

  • czy pióra się strzępią i są twarde?
  • czy końcówki elementów gumowych są oderwane od konstrukcji?

 

Jeśli na któreś pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że czas na zmianę wycieraczek! W niskich temperaturach zaleca się korzystanie z piór tradycyjnych, w których guma znajduje się na całej długości konstrukcji metalowej.

 

 

Pamiętaj o zabezpieczeniu uszczelek!

 

Po napłynięciu do uszczelki wody może ona zamarznąć przy minusowych temperaturach. Próba otworzenia tak zamrożonej uszczelki może skutkować urwaną klamką i nie tylko… Aby uniknąć takiej sytuacji należy zabezpieczyć auto stosując spray lub sztyft do zabezpieczania uszczelek.

 

 

Akcesoria zimowe do auta

 

Aby zima Cię nie zaskoczyła, zabezpiecz się już jesienią kupując odpowiednie akcesoria zimowe do auta. Z pewnością będzie to skrobaczka do szyb, którą użyjemy nie raz i nie dwa. A podczas skrobania, przyda nam się ocieplenie naszych dłoni! Kup rękawiczki, które będą służyć Ci do wykonywania tej czynności. Dzięki temu zapobiegniesz odmrożeniu dłoni. Dodatkowo do szyb świetnie sprawdzi się również odmrażacz w sprayu, który szybko wykona żmudną pracę „skrobania szyb” za Ciebie.

Jak wiadomo zimą, nasze auto często nie chce odpalić, a jest to skutek rozładowanego akumulatora. Dlatego dobrze jest się także wyposażyć w kable rozruchowe, dzięki którym odpalimy nasze auto używając do tego innego pojazdu.

 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: