Matura 2023 – jakie zmiany w formule egzaminu?

 

Matura jest ważnym egzaminem w życiu młodego człowieka. Przygotowania do niej powinno się rozpocząć już na kilka lat wcześniej, aby uzyskać jak najlepszy wynik. Jeśli ktoś chce się dalej kształcić, to dobrze zdana matura może mu bardzo pomóc. Przez kilka lat nie było żadnych zmian w egzaminach dla maturzystów. Obecnie trzeba jednak liczyć się z pewnymi modyfikacjami. Nowa matura 2023 ma nieco inną formułę. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

 

 

Co się zmienia w maturach 2023?

 

W przypadku nowej matury można liczyć na więcej czasu. Pierwotnie maturzyści mieli 170 minut na poziomie podstawowym i 180 minut na poziomie rozszerzonym. W nowej formule jest 240 minut dla poziomu podstawowego i 210 minut dla rozszerzenia. Ilość punktów także się zmieniła. Na poziomie podstawowym można zdobyć maksymalnie 60 punktów, a w przypadku poziomu rozszerzonego jest to 35 punktów. Dotychczas było to 70 punktów i 40 punktów.

 

nowa matura 2023 - jakie zmiany

 

Trzeba liczyć się z większą liczbą zadań do wykonania. W starej formule wystarczyłoby wykonać od 11 do 13 zadań i napisać wypracowanie. Z kolei obecnie liczba ta może wynieść do nawet 22 w części testowej.

W wypracowaniu musi znaleźć się 300 wyrazów na poziomie podstawowym i 500 wyrazów na poziomie rozszerzonym. Wymaga się tekstu historycznoliterackiego, kontekstów, notatki syntetyzującej. Dawniej były trzy tematy wypracowania do wyboru na poziomie podstawowym. Plusem będzie jednak skrócona lista lektur obowiązkowych.

 

Zobacz też: Czy student może dostać kredyt na mieszkanie?

 

 

Jakie są różnice pomiędzy starą, a nową maturą?

 

jakie są różnice pomiędzy maturą 2022 a maturą w 2023

 

Matura podstawowa z matematyki:

  • w maturze z matematyki zmieniono liczbę zadań – jest ich więcej.
  • pojawiły się też ich nowe typy, czyli prawda lub fałsz.
  • nie ma już żadnych zadań wysoko punktowanych.

 

Poziom rozszerzony na maturze z matematyki:

  • na maturzystów czekają wyłącznie zadania otwarte.
  • nie trzeba przejmować się wzorami skróconego mnożenia dla potęgi trzeciej,
  • zniknęły zadania z brył obrotowych
  • ograniczono wymagania dotyczące wielomianów i stereometrii, to samo dotyczy funkcji i graniastosłupów.

 

 

Najwięcej zmian dotyczy jednak egzaminu z języka polskiego. Dużym zaskoczeniem dla wielu jest nowa forma zdawania egzaminów ustnych. W pierwszej kolejności maturzysta otrzyma pytanie, które zostanie wcześniej opublikowane na stronie CKE. Można wobec tego zapoznać się z w dowolnym momencie z pulą pytań jawnych, aby nie zostać zaskoczonym na maturze. Drugim zadaniem będzie przeanalizowanie tekstu literackiego, tekstu na temat języka lub tekstu ikonicznego.

 

 

Podsumowując, zmiany w maturze 2023 dotyczą:

 

kiedy matury w 2023

 

• wydłużenia czasu pisemnego egzaminu z języka polskiego do 240 minut,

• wydłużenia czasu egzaminu z matematyki do 180 minut,

• zwiększenia liczby otwartych zadań z matematyki,

• wprowadzenia trzech części w przypadku egzaminu z języka polskiego,

• skupienia się na języku polskim w użyciu,

• obowiązkowego tekstu historycznoliterackiego sprawdzającego znajomości problematyki lektur obowiązkowych,

• wydłużenia wypowiedzi pisemnej z dwóch tematów do wyboru.

 

 

Ile % trzeba mieć, żeby zdać maturę 2023?

 

Maturzystów bardzo interesuje to, ile trzeba mieć procent z matury, aby egzamin został zaliczony. Minimalny próg zdania wynosi 30%. W przypadku pisemnego języka polskiego i pisemnego z języka nowożytnego na poziomie podstawowym wystarczy mieć 30%. Z kolei przy pisemnym egzaminie z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie ma progu zdania. Ulegnie to jednak zmianie. Już od 2025 roku będzie trzeba uzyskać minimum 30%. W przypadku ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego próg zdania również wynosi 30%. Matura z matematyki na poziomie podstawowym nadal jest obowiązkowa. Trzeba uzyskać co najmniej 30%, aby zdać.

 

 

Kiedy odbędą się matury 2023?

 

nowa matura 2023

 

Przyszli absolwenci szkół średnich chcą wiedzieć, kiedy dokładnie będą musieli przystąpić do egzaminu maturalnego. Nowa matura 2023 będzie miała miejsce w maju. Pierwszy egzamin odbędzie się już po majówce, czyli 4 maja. W pierwszej kolejności maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Następnego dnia będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, to samo dotyczy języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, czy włoskiego.

 

 

W jakich terminach matura z poszczególnych przedmiotów w 2023?

 

Na kolejny test wiedzy będzie trzeba poczekać aż do 8 maja. Maturzyści zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym oraz językiem hiszpańskim na poziomie rozszerzonym. Kolejnego dnia odbędzie się egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym oraz filozofia na poziomie rozszerzonym. Z kolei 10 maja przyjdzie czas na maturę z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym oraz z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Jeśli ktoś zdaje biologię na poziomie rozszerzonym lub język rosyjski na poziomie rozszerzonym/dwujęzycznym, to musi przygotować się na 11 maja. Kolejnego dnia będzie test wiedzy z matematyki na poziomie rozszerzonym i egzamin z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

 

matura 2023 jakie zmiany

 

15 maja zdawana będzie chemia i historia muzyki na poziomie rozszerzonym. 17 maja przyjdzie czas na egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym i na języki mniejszości narodowych, także na poziomie rozszerzonym. 18 maja maturzyści zmierzą się z historią na poziomie rozszerzonym, to samo dotyczy języka włoskiego. 19 maja przyjdzie czas na zdawanie fizyki na poziomie rozszerzonym i z historii sztuki. Na koniec, czyli 22 maja, odbędzie się matura z informatyki na poziomie rozszerzonym. W tym dniu można zdecydować się także na język kaszubski, łemkowski, łaciński i na kulturę antyczną.

 

 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: