Jakie konto oszczędnościowe w banku wybrać dla dziecka?
Przejawem dbania o przyszłość swojego dziecka i zapewnienia mu bezpieczeństwa finansowego, jest założenie przez rodziców konta oszczędnościowego, na które regularnie będą odprowadzane pewne kwoty pieniędzy. Warto wiedzieć, jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego oraz rachunku bankowego dla swojej pociechy.
Posługiwanie się pieniędzmi, ich oszczędzanie, wypłaty w bankomatach i dokonywanie transakcji kartą płatniczą to doskonała nauka i wstęp do nowoczesnego świata finansów dla dziecka. Można ułatwić to swojemu dziecku, zakładając dla niego konto w banku.
Konto oszczędnościowe dla dziecka – na czym polega?
Systematyczne oszczędzanie dla dziecka pozwoli na zbudowanie pokaźnego kapitału, który może zostać w przyszłości przeznaczony na edukację syna lub córki, czy na wkład własny na pierwsze, samodzielne mieszkanie. W celu regularnego oszczędzania można założyć konto oszczędnościowe dla dziecka. Rankingi takich produktów finansowych z danego roku czy miesiąca wskażą, w którym banku taki produkt ma zdecydowanie najlepsze parametry.
Przy wyborze konta do systematycznego oszczędzania na przyszłość dziecka, trzeba mieć na uwadze wiele kryteriów, a nie tylko opłaty za rachunek oraz wysokość oprocentowania utrzymywanych na nim środków finansowych. Bardzo istotne jest, aby rodzice mieli pole do manipulowania kapitałem powstałym przy regularnym oszczędzaniu. Dzięki temu zwiększą bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny. Pieniądze na rachunku oszczędnościowym powinny być w miarę łatwo dostępne, co oznacza, że bank musi zapewniać choć jedną bezpłatną wypłatę w miesiącu.
Kiedy mogę założyć konto dla dziecka?
Konto oszczędnościowe dla dziecka można otworzyć już w momencie jego narodzin, choć na dane osoby dorosłej. Można tego dokonać także w dowolnie wybranym momencie. Najlepiej, aby bank nie pobierał żadnych opłat za otwarcie i prowadzenie konta oraz za wykonywanie przelewów wewnętrznych środków zgromadzonych na nim. Atutem takich kont dla dzieci jest swoboda wpłat środków – nie tylko przez rodziców, ale i inne osoby z rodziny dziecka.
Banki pozwalają na założenie subkonta dla dziecka w koncie rodziców lub rodzica, albo odrębnego rachunku bankowego otwartego dla pociechy. Zazwyczaj tego typu rachunki są oprocentowane, dlatego pozwala to na stopniowe pomnażanie zgromadzonej kwoty.
Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat ma ograniczoną funkcjonalność, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Dopiero po przekroczeniu wieku 13 lat, dziecko staje się osobą małoletnią, zdolną do wykonywania czynności prawnych związanych z transakcjami finansowymi. Do tego momentu to rodzic formalnie zarządza i podejmuje decyzje związane z kontem dla dziecka.
Konto dla dziecka po 13 roku życia
Po 13. urodzinach młody człowiek jako posiadacz konta w banku może otrzymać własną kartę płatniczą, dokonywać przelewów czy np. płacić za zakupy przez Internet. Decyduje, jak zostaną rozdysponowane pieniądze znajdujące się na jego koncie.
Rodzic zachowuje nadzór nad rachunkiem i może np. nałożyć na nie limity, wyznaczając maksymalną wysokość jednorazowej wypłaty z bankomatu czy częstotliwość przelewów.
Konto oszczędnościowe dla dziecka jest inwestycją w jego przyszłość i zabezpieczeniem finansowym, z kolei zwykłe konto dla dziecka w banku uczy zasad zarządzania własnymi finansami. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie i świetna lekcja dla naszych pociech, które już od początku uczyć się będą świadomego zarządzania swoimi pieniędzmi, co być może pozwoli uchronić je przed tarapatami finansowymi w przyszłości.