ROD - rodzinne ogródki działkowe

Rodzinny ogród na lato – polskie RODOS, czyli rodzinne ogródki działkowe

 

Termin wakacje na RODOS, czyli na Rodzinnych Ogródkach Działkowych Ogrodzonych Siatką, na stałe zagościł w naszych memach. Warto jednak pamiętać, że ROD nie powstały na potrzeby dowcipów. Istnieją naprawdę i są atrakcyjną alternatywą dla wakacyjnych wyjazdów. Zatem, co to jest działka ROD? Czy warto kupić działkę ROD? Odpowiedzi na te i inne pytania zamieściliśmy w poniższym tekście.

 

 

Czym jest ROD?

ROD to nic innego jak rodzinne ogródki działkowe. Składają się z działek rekreacyjnych oraz terenu wspólnego. ROD należą do Polskiego Związku Działkowców i są zarządzane przez stowarzyszenie ogrodowe.

 

 

Czy warto kupić działkę ROD?

Zanim zastanowimy się, czy warto nabyć ROD należy zaznaczyć, że tak naprawdę nie kupujemy samej działki, a jedynie otrzymujemy prawo do jej dzierżawienia. Możemy to zrobić w dwojaki sposób:

– w przypadku wolnego terenu, otrzymujemy prawo dzierżawy od zarządu danego ogródka działkowego
– przenosimy prawo do działki od dotychczasowego dzierżawcy

 

 

Ile kosztuje działka ROD?

 

Chociaż pierwsza opcja jest zdecydowanie tańsza (należy tylko uiścić jednorazową opłatę wpisową, której wysokość określa Krajowa Rada PZD i która waha się do 150 do 300 zł oraz opłatę inwestycyjną, ustalaną przez zarząd), to czas oczekiwania na wolny teren może wynosić nawet kilka lat.

Zdecydowanie szybszą, ale również droższą opcją, jest przeniesienie praw do działki. Możemy je nabyć praktycznie od ręki, jednak w tym przypadku należy liczyć się z wydatkiem od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena uzależniona jest m.in. od położenia, doprowadzonych mediów czy stanu zabudowań.

 

 

Zalety działki ROD

 

rodzinny ogród na lato ROD

 

Pomimo wspominanych wyżej wydatków, warto rozważyć dzierżawę ROD. Posiadanie takiej działki niesie za sobą wiele korzyści:

– miejsce do wypoczynku świeżym powietrzu dla osób mieszkających w dużych miastach

– dużo tańsza alternatywa dla wyjazdów urlopowych

– możliwość zorganizowania grilla dla znajomych

– możliwość uprawiania ogródka (własne świeże warzywa i owoce)

– możliwość nawiązania nowych znajomości

 

 

Czy można zamieszkać na działce ROD?

 

Zgodnie z regulaminem, działka ROD nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania, a altana działkowa nie jest traktowana jak obiekt mieszkalny. Nie oznacza to jednak, że na działce nie możemy spędzić dłuższego urlopu np. pod namiotami czy bardzo ostatnio popularnymi, małymi domkami 35m2. Taki wypoczynek na naszych ROD możemy robić sobie w okresie letnim nawet co tydzień 🙂

 

 

Jak urządzić ROD na lato?

 

Właściciele ogródków działkowych często zastanawiają się, jak zagospodarować ROD na lato lub co można zbudować na działce ROD.

W zależności od wielkości działki na terenie możemy postawić altanę lub niewielką pergolę, pod którą umieśćmy zestaw wypoczynkowy. Jeżeli lubimy spotkania towarzyskie, warto zastanowić się nad wygospodarowaniem miejsca na grilla.

 

 

Miłośnicy prac w ogrodzie powinni rozważyć wydzielenie części terenu na rabaty z kwiatami lub ogródek warzywny.

Amatorów sportu z pewnością zainteresuje boisko do siatkówki, do przygotowania którego wystarczy rozwieszenie siatki pomiędzy dwoma drzewami. Dla tych, którzy chcą odpocząć z książką i odetchnąć od blokowiska idealnym miejscem na działce ROD może się okazać hamak.

Rodzice mogą rozważyć budowę piaskownicy, niewielkiego placu zabaw lub postawienie basenu. Tak naprawdę możliwości aranżacyjnych jest bardzo wiele, a ogranicza nas jedynie wielkość terenu i wyobraźnia.

 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: