Dekorator wnętrz – ile kosztuje jego projekt? Czy warto?

Spójne i oryginalnie zaaranżowane wnętrza stają się już niemal standardem w naszych domach. To właśnie z tego powodu rośnie popularność projektantów wnętrz. Ich doświadczenie, znajomość bieżących trendów, wiedza techniczna oraz umiejętność dostosowania wyglądu i użyteczności pomieszczenia do indywidualnych potrzeb domowników sprawiają, że aranżacje kuchni, sypialni, pokojów i łazienek wyglądają elegancko i są wszechstronne.

 

Projektowanie wnętrz to branża, która wymaga od dekoratorów znajomości kilku dziedzin. W jej zakres wchodzą, m.in. budownictwo, architektura, wiedza z dyscyplin instalacyjnych i sztuk pięknych. Ponadto osoba, która chce profesjonalnie zajmować się tworzeniem aranżacji łazienek oraz modnych wystrojów kuchni, salonów i sypialni, powinna posiadać sprawność łączenia stylów, tkanin i faktur oraz odczytywania potrzeb swoich klientów. W dziedzinie projektowania pomieszczeń poza wiedzą i talentem, istotne jest także doświadczenie, które pozwala unikać podstawowych błędów i świadomie wykorzystywać posiadane umiejętności.

 

Projektant wnętrz – od czego zależy cena jego usług?

 

Cennik usług projektanta wnętrz zależy od kilku czynników. Różnica w stawkach najczęściej wynika z doświadczenia i kwalifikacji. Wyższe ceny zwykle idą w parze z jakością wykonania projektu. Im bardziej jest on staranny i czasochłonny, tym będzie droższy. Jeżeli planujemy zatrudnić dekoratora wnętrz, nie bez znaczenia okaże się też metraż naszego domu. Fachowcy cenią sobie możliwość wykonania aranżacji kompleksowo – dla całego domu. Dlatego też stawka za wykonanie projektu architektonicznego w całym domu jednorodzinnym będzie niższa niż na przykład projekt jednego wnętrza lub aranżacja niewielkiego mieszkania w bloku. Istotną kwestią jest także poziom skomplikowania prac.

 

projektant wnętrz

 

Architekt wnętrz tworzy swój projekt w oparciu o wizję i oczekiwania domowników. Dlatego im bardziej będziemy chcieli urozmaicić nasze pomieszczenia, np. wykorzystując do ich dekoracji trudno dostępne materiały, tym droższa okaże się być usługa naszego fachowca. Ostatnim czynnikiem decydującym o tym, ile kosztuje zaprojektowanie nowoczesnego wnętrza jest zakres współpracy.

 

Wariant niższy cenowo – architekt przygotowuje dla nas projekt koncepcyjny (jeden lub dwa szkice przedstawiające rozkład mebli i dekoracji, rysunek techniczny i branżowy) i przedstawia nam wizualizację wnętrza. Droższą opcją jest przygotowanie projektu kompleksowego. Jest on wzbogacony o całkowity kosztorys prac oraz listę materiałów wykorzystanych w wizualizacji. Dodatkowo ten wariant może też zakładać nadzór prac budowlanych oraz pomoc w zakupie potrzebnych materiałów, mebli i dodatków. Cena pomiędzy projektem koncepcyjnym a kompleksowym może różnić się o około 30 zł/m2 do 60 zł/m2.

 

Projektowanie wnętrz – cennik usług ze względu na metraż domu i mieszkania

ile kosztuje dekorator wnętrz

 

Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na cennik usług projektanta wnętrz za wykonanie kompleksowej aranżacji salonu, kuchni, łazienki, sypialni i przedpokoju jest metraż domu lub mieszkania. Przykładowo, jeżeli posiadamy mieszkanie o powierzchni 30-50 m2 stawka za 1 m2 będzie wynosić od 44 zł do 54 zł. W przypadku metraży 60-70 m2 cena waha się w przedziale 33-45 zł/m2, a przy większych powierzchniach (70-90 m2) około 30-42 zł/m2.

Stawki te dotyczą wykonania projektu koncepcyjnego. Gdybyśmy zdecydowali się na kompleksową usługę architekta, wówczas wydatki za jego zatrudnienie wzrosłyby średnio do 100-150 zł/m2. Korzystniejsze cenowo są wartości podawane dla domów, gdzie powierzchnia użytkowa pomieszczeń jest znacznie większa, niż w przypadku mieszkań w bloku. Cena za projekt koncepcyjny wnętrza w domu o wielkości 90-100 m2 to 30-41 zł/m2. Jeżeli powierzchnia przekracza 100 m2, stawka może wynieść 28-41 zł. A w przypadku projektu kompleksowego 85-110 zł/m2.

 

Jaki jest zakres usług projektanta wnętrz?

Projektant wnętrz zajmuje się nie tylko wykonaniem szczegółowego projektu pomieszczeń, ale też innymi, powiązanymi z budową i aranżacją czynnościami. Należą do nich, np.:

– sporządzenie listy zakupów,
– negocjacja cen u dostawców,
– nadzór prac ekip wykonawczych,
– opracowanie planu architektonicznego w programie branżowym,
– aranżacja wnętrz biur oraz sal konferencyjnych,
– wybór mebli, elementów oświetlenia i dekoracji,
– koordynacja prac aż do etapu finalnego.

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: