pozytywne i negatywne informacje w BIG

Jakie informacje znajdują się w BIG?

 

Biura Informacji Gospodarczej najczęściej kojarzone są wyłącznie z rejestrami dłużników lub tzw. „czarnymi listami”. Co oczywiście nie jest błędem, jednak warto pamiętać, że nie tylko negatywne informacje gospodarcze składają się na bazy BIG. Można tam również znaleźć informacje pozytywne, które świadczą o rzetelności płatniczej konsumentów czy firm. Co więcej, np. w ERIF BIG S.A. wpisy te stanowią aż połowę bazy.

 

 

Informacje negatywne w BIG

 

Negatywna informacja gospodarcza to nic innego jak dane o zadłużeniu osoby fizycznej lub firmy. Taka informacja na Twój temat może pojawić się w BIG, gdy zalegasz z jakąś płatnością co najmniej 60 dni, a jej kwota wynosi minimum 200 zł (w przypadku firmy – 500 zł). Może to być nieopłacona rata kredytu lub pożyczki, zaległy rachunek za np. gaz, prąd, wodę, telefon, telewizję czy Internet, czynsz oraz wszystkie inne zobowiązania finansowe, których nie opłaciłeś w terminie.

Przy czym wierzyciel – czyli usługodawca, u którego masz nieopłacone zobowiązanie, ma obowiązek powiadomić Cię o zamiarze umieszczenia Twoich danych w Biurze Informacji Gospodarczej na miesiąc przed terminem dokonania wpisu.

Z jednym wyjątkiem – w przypadku, gdy dług został potwierdzony tytułem wykonawczym, tj. wyrokiem sądu lub ugodą z klauzulą wykonalności, warunek ten nie obowiązuje. Jedyne, co w takiej sytuacji musi zrobić wierzyciel (może to być zarówno usługodawca, jak i osoba fizyczna), to dostarczyć Ci pismo zawierające ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do BIG na 14 dni przed dokonaniem wpisu.

 

 

Monitoruj informacje w BIG – to zawsze dobra praktyka

 

Od czego zacząć?

Po pierwsze, powinieneś sprawdzić, czy w Biurach Informacji Gospodarczej (jest ich w Polsce pięć) nie widnieją negatywne informacje na Twój temat.

 

  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
  • Krajowy Rejestr Długów,
  • BIG InfoMonitor,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A.

 

 

jak sprawdzić historię w BIG

 

Po drugie, skorzystaj z usługi „Monitorowania siebie”, którą oferuje m.in. ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Twoja sytuacja finansowa może się zmieniać, a co za tym idzie – jeśli podwinie Ci się noga i zdarzy Ci się nie zapłacić jakiegoś rachunku, możesz trafić do BIG z wpisem negatywnym. Dlatego warto założyć „Automonitoring”. Od tego momentu, gdy tylko pojawi się w ERIF jakaś informacja na Twój temat, otrzymasz o tym powiadomienie na maila. Co więcej, dostaniesz również informację, czy ktoś przypadkiem nie sprawdzał Cię w Biurze Informacji Gospodarczej.

 

Dlaczego to tak istotne?

 

Dzięki monitoringowi będziesz wiedział, jeśli np. bank złoży zapytanie o Ciebie. Sytuacja ta może okazać się alarmująca, gdy w tym czasie nie starałeś się o żaden kredyt ani pożyczkę, co oznaczać będzie, że ktoś mógł posłużyć się Twoimi danymi.

 

 

Czy negatywne informacje w BIG mogą Ci zaszkodzić?

 

Coraz więcej firm sprawdza swoich potencjalnych klientów w Biurach Informacji Gospodarczej. W ten sposób minimalizują ryzyko, że trafią na nierzetelnego płatnika, który będzie zalegać z opłatami.

Dlatego też negatywny wpis do BIG może utrudnić Ci dostęp do m.in.:

  • kredytów, pożyczek, zakupów na raty;
  • usług telewizji kablowej i cyfrowej oraz Internetu;
  • zakupu telefonu komórkowego w abonamencie;
  • zakupu innych usług abonamentowych;
  • korzystania z usług telefonii stacjonarnej itd.

 

 

Informacje pozytywne

 

pozytywne informacje w BIG

 

Warto pamiętać, że BIG to nie tylko informacje negatywne. Znaczną część baz Biur Informacji Gospodarczej zajmują również pozytywne informacje gospodarcze. Np. w ERIF BIG S.A. znajduje się ich aż 3 mln, co przekłada się na 52% bazy.

 

 

Co to są zatem informacje pozytywne?

 

To swego rodzaju referencje poświadczające wiarygodność i rzetelność płatniczą konsumenta lub firmy. Aby otrzymać pozytywny wpis w BIG, możesz sam wyjść z taką inicjatywą u swojego usługodawcy. Wystarczy, że Twoje terminowo uregulowane zobowiązanie (lub z opóźnieniem nie większym niż 59 dni) nie jest starsze niż 12 miesięcy.

Następnie powinieneś przedstawić swojemu usługodawcy wypełniony wniosek o wpis pozytywny, który możesz pobrać m.in. ze strony infoKonsument.pl, czyli serwisu należącego do ERIF BIG S.A. Przy czym usługodawca ten musi mieć podpisaną umowę z wybranym Biurem Informacji Gospodarczej. Jeśli współpracuje już z BIG, to w ciągu 14 dni od złożenia wniosku ma obowiązek dopisać informację pozytywną.

Ponadto sam usługodawca również może zaproponować Ci taką możliwość i jak tylko otrzyma Twoją zgodę, w terminie do 14 dni, powinien umieścić w BIG informację pozytywną na Twój temat.

 

 

Za co możesz otrzymać wpis pozytywny w BIG?

 

Pozytywny wpis do BIG możesz otrzymać za terminową spłatę (lub z opóźnieniem nie większym niż 59 dni) m.in.:

  • każdej raty kredytu lub pożyczki;
  • rachunków za media np.: gaz, prąd, wodę itp.;
  • płatności związanych z abonamentem np.: telefonicznym, telewizyjnym, internetowym itp.;
  • czynszu w spółdzielni mieszkaniowej;
  • raty ugody zawartej z wierzycielem;
  • wszystkich innych zobowiązań finansowych, które regulujesz na zasadach określonych w Ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

 

Zobacz też: Czy można dostać pożyczkę nie mając zdolności kredytowej?

 

Jakie są korzyści posiadania informacji pozytywnych w BIG?

 

pozytywne i negatywne informacje w BIG

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: