jak się płaci telefonem

Jak można płacić telefonem?

 

Przyzwyczailiśmy się do tego, że można płacić w sklepach i punktach usługowych kartą zbliżeniową – bez konieczności podawania kodu PIN czy składania swojego podpisu przy płatnościach do 50 zł. Natomiast banki idą o krok dalej, umożliwiając swoim klientom dokonywanie płatności telefonem.

 

 

Telefon komórkowy zastępuje kartę płatniczą

 

Kolejnym krokiem na drodze do zwiększenia wygody dokonywania płatności bezgotówkowych po kartach zbliżeniowych, stało się wyposażenie w podobną technologię telefonów komórkowych. Obecnie smartfon może skutecznie zastąpić kartę płatniczą. W tym przypadku wykorzystujemy płatności mobilne, które są bardzo proste.

Polega to na tym, że klient korzysta z odpowiedniego systemu płatności mobilnych. Jedynym ograniczeniem jest to, że sieć akceptacji takich płatności może być odmienna dla różnych banków. W ten sposób można płacić między innymi za zakupy w sklepach, za bilety na autobus, bilety parkingowe czy za bilety w kinach. Liczba miejsc, w których płatności mobilne są możliwe, cały czas się zwiększa.

 

 

Na czym polega płatność telefonem?

 

Technologia płatności mobilnych jest bardzo prosta do zastosowania przez każdego klienta. W takim przypadku nasz smartfon może działać dokładnie tak samo, jak każda zbliżeniowa karta płatnicza. W efekcie wystarczy przyłożyć go do terminala POS, aby zrealizować płatność. Zbliżeniowe płatności mobilne są realizowane w technologii HCE – Host Card Emulation i dostępne w wielu bankach komercyjnych i spółdzielczych.

 

 

Klient będzie mógł dokonać płatności telefonem komórkowym, jeśli:

 

  • Jest posiadaczem mobilnej karty zbliżeniowej – karta nie ma fizycznej postaci, dlatego można pobrać ją z banku przy użyciu aplikacji mobilnej. Pobierana z computer cloud (chmury obliczeniowej) karta mobilna jest akceptowana za pomocą standardowych narzędzi autoryzacyjnych, czyli nadanego mobilnego kodu PIN lub kodu SMS.

 

  • Posiada telefon obsługujący technologię NFC – Near Field Communication. Nowoczesne telefony w standardzie obsługują ten moduł w ramach komunikacji bezprzewodowej.

 

Płatności HCE nie wymagają podpisywania żadnej nowej umowy lub aneksu z operatorem sieci komórkowej. Są dostępne dla telefonów z systemem operacyjnym Android od 4.4 wzwyż oraz systemem Windows Phone. Nie są jak dotychczas wykorzystywane w parze z systemem operacyjnym iOS w smartfonach.

 

 

 

 

Płatności zbliżeniowe telefonem – jak to zrobić?

 

Żeby korzystać z mobilnej karty płatniczej w telefonie komórkowym, użytkownik musi mieć aktywne połączenie z Internetem, co jest niezależne od dostępu do sieci komórkowej. Przed dokonaniem płatności klient musi też odblokować ekran swojego telefonu.

Zbliżeniowo telefonem można płacić we wszystkich sklepach i punktach usługowych, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe zwykłymi kartami. Płatność bez autoryzacji kodem PIN ograniczona jest zazwyczaj do kwoty 50 zł.

 

Istnieje również możliwość wypłaty pieniędzy telefonem zbliżeniowo w bankomacie, o ile urządzenie jest wyposażone w taką możliwość. Zwykle tuż obok klawiatury znajduje się miejsce, gdzie należy przyłożyć telefon lub kartę zbliżeniową.

 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: