Jak można płacić telefonem?
Przyzwyczailiśmy się do tego, że można płacić w sklepach i punktach usługowych kartą zbliżeniową – bez konieczności podawania kodu PIN czy składania swojego podpisu przy płatnościach do 50 zł. Natomiast banki idą o krok dalej, umożliwiając swoim klientom dokonywanie płatności telefonem.
Telefon komórkowy zastępuje kartę płatniczą
Kolejnym krokiem na drodze do zwiększenia wygody dokonywania płatności bezgotówkowych po kartach zbliżeniowych, stało się wyposażenie w podobną technologię telefonów komórkowych. Obecnie smartfon może skutecznie zastąpić kartę płatniczą. W tym przypadku wykorzystujemy płatności mobilne, które są bardzo proste.
Polega to na tym, że klient korzysta z odpowiedniego systemu płatności mobilnych. Jedynym ograniczeniem jest to, że sieć akceptacji takich płatności może być odmienna dla różnych banków. W ten sposób można płacić między innymi za zakupy w sklepach, za bilety na autobus, bilety parkingowe czy za bilety w kinach. Liczba miejsc, w których płatności mobilne są możliwe, cały czas się zwiększa.
Na czym polega płatność telefonem?
Technologia płatności mobilnych jest bardzo prosta do zastosowania przez każdego klienta. W takim przypadku nasz smartfon może działać dokładnie tak samo, jak każda zbliżeniowa karta płatnicza. W efekcie wystarczy przyłożyć go do terminala POS, aby zrealizować płatność. Zbliżeniowe płatności mobilne są realizowane w technologii HCE – Host Card Emulation i dostępne w wielu bankach komercyjnych i spółdzielczych.
Klient będzie mógł dokonać płatności telefonem komórkowym, jeśli:
- Jest posiadaczem mobilnej karty zbliżeniowej – karta nie ma fizycznej postaci, dlatego można pobrać ją z banku przy użyciu aplikacji mobilnej. Pobierana z computer cloud (chmury obliczeniowej) karta mobilna jest akceptowana za pomocą standardowych narzędzi autoryzacyjnych, czyli nadanego mobilnego kodu PIN lub kodu SMS.
- Posiada telefon obsługujący technologię NFC – Near Field Communication. Nowoczesne telefony w standardzie obsługują ten moduł w ramach komunikacji bezprzewodowej.
Płatności HCE nie wymagają podpisywania żadnej nowej umowy lub aneksu z operatorem sieci komórkowej. Są dostępne dla telefonów z systemem operacyjnym Android od 4.4 wzwyż oraz systemem Windows Phone. Nie są jak dotychczas wykorzystywane w parze z systemem operacyjnym iOS w smartfonach.
Płatności zbliżeniowe telefonem – jak to zrobić?
Żeby korzystać z mobilnej karty płatniczej w telefonie komórkowym, użytkownik musi mieć aktywne połączenie z Internetem, co jest niezależne od dostępu do sieci komórkowej. Przed dokonaniem płatności klient musi też odblokować ekran swojego telefonu.
Zbliżeniowo telefonem można płacić we wszystkich sklepach i punktach usługowych, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe zwykłymi kartami. Płatność bez autoryzacji kodem PIN ograniczona jest zazwyczaj do kwoty 50 zł.
Istnieje również możliwość wypłaty pieniędzy telefonem zbliżeniowo w bankomacie, o ile urządzenie jest wyposażone w taką możliwość. Zwykle tuż obok klawiatury znajduje się miejsce, gdzie należy przyłożyć telefon lub kartę zbliżeniową.