Black Friday Nexu 2022

BLACK FRIDAY 2022 – informacje, okazje, daty o których musisz wiedzieć

 

 

Black Friday to wydarzenie, które pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Z biegiem lat spopularyzowano je na całym świecie. Jest ono świetną okazją dla klientów na zaoszczędzenie pieniędzy na sprzętach AGD, RTV i nie tylko.

 

 

Czarny Piątek – pochodzenie

 

Black Friday to święto pochodzące z Ameryki. Zaczęto je obchodzić w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. Jest to tradycja, którą zainicjowali przedsiębiorcy. Jej początki można było dostrzec już w latach 60. Wtedy pierwszy raz policja z Filadelfii i Rochester określiła w ten sposób tłum ludzi, który formował się w Stanach Zjednoczonych, aby zrobić świąteczne zakupy.

W 1975 roku tego określenia użył The New York Times. Czarny Piątek wtedy definiowano jako “najbardziej ruchliwy dzień zakupów oraz ruchu w roku”. Termin był używany wtedy jedynie do określenia zjawiska. Duża zmiana zaszła dopiero w 2015 roku, kiedy to Amazon zdecydował się użyć hasła do zareklamowania dużych zniżek.

Przedsiębiorcy już na początku lat 2000. zaczęli wykorzystywać zwiększone zainteresowanie klientów podczas okresu przedświątecznego. W Polsce trend na Black Friday możemy zaobserwować mniej więcej od 2011 roku.

 

 

 

Black Friday i inne okoliczności

 

Na przestrzeni lat termin Black Friday rozwinął się. W sieci i w mediach możemy już zaobserwować takie hasła jak Black Weekend (Czarny Weekend) czy Black Week (Czarny Tydzień). Jest to sposób na przyciągnięcie uwagi klientów nie tylko jednego dnia, ale przez cały okres przedświąteczny. Firmy prześcigają się w promocjach i każdego dnia proponują różne wydarzenia, które zwrócą uwagę kupujących.

Dlatego też możemy się spotkać z nowymi określeniami. Przykładem takich określeń jest Cyber Monday, Small Business Saturday czy Green Friday. Na czym polega każde z nich?

 

Black Friday to święto, od którego wszystko się zaczęło. Polega na tradycyjnym sposobie robienia zakupów. Klienci przychodzą do salonu handlowego i mogą liczyć na duże zniżki i promocje. To inne odmiany tej tradycji mogą przyciągnąć naszą uwagę pod względem wygody i oryginalności.

 

black friday 2022 najlepsze okazje

 

Cyber Monday wypada w pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia. Pierwszy raz tego terminu użyto w 2005 roku. Jest to odpowiednik Black Friday dla sklepów internetowych. To one wiodą wtedy prym i prześcigają się w ogłaszaniu kolejnych okazji. To szansa dla mniejszych przedsiębiorców, którzy nie mają szans konkurować z wielkimi sieciami handlowymi na tradycyjnym rynku. Jest to także wygodna forma dla kupującego. Może on korzystać ze świątecznych zniżek nie opuszczając wygody swojego domu.

 

 

Co opłaca się kupić na Black Friday i Cyber Monday?

 

Podczas Cyber Monday najczęściej można spotkać się z korzystnymi ofertami zakupu ubrań i obuwia, kiedy podczas Czarnego Piątku najbardziej opłaca się kupować elektronikę.

 

Co kupić na Cyber Monday? Zobacz co się opłaca! 

 

Czy Cyber Monday i Black Friday to dobry pomysł na promocję małego biznesu?

 

Dla małych biznesów nie tylko Cyber Monday będzie korzystnym wydarzeniem, ale także Small Business Saturday (Sobota Małych Biznesów). Wypada w sobotę po Czarnym Piątku. To dzień, który jest dedykowany lokalnym przedsiębiorstwom i małym sklepom. Jest równie bogaty w promocję i okazję, ale daje szansę tym najmniejszym biznesom przebić się do głównego nurtu i skorzystać z przedświątecznej gorączki zakupów.

 

cyber monday i sobota małych biznesów

 

Z biegiem lat powstała opozycja do Czarnego Piątku i nadmiernego konsumpcjonizmu, który ze sobą niesie. Odpowiedzią jest Green Friday. Zielony Piątek to nie tylko wydarzenie, ale także idea, która sprzeciwia się z kulturą nadmiernej konsumpcji. Uczestnicy Green Friday świadomie rezygnują z zakupowego szaleństwa. Kierują się myśleniem, że nie potrzebują niczego na zapas. Takie działanie, a raczej jego brak jest zgodne z ideą ekologii i sprzeciwia się takim zjawiskom jak fast fashion. Jeśli pragniesz połączyć ideę Black Friday i Green Friday, możesz na spokojnie zaplanować, czego potrzebujesz oraz gdzie dostaniesz dany sprzęt w najbardziej okazyjnej cenie.

 

 

Kiedy wypada Black Friday w 2022?

 

Zanim zaczną się okazje na Black Friday, warto jest zrobić wstępny plan, co chcemy kupić w tym sezonie. Będzie on pomocą w rozplanowaniu naszego czasu podczas tego intensywnego tygodnia, a jednocześnie pozwoli nam zaoszczędzić jeszcze więcej. Zwykle sklepy dają znać, jakie najciekawsze oferty handlowe przygotowały dla klientów odpowiednio wcześniej.

Black Friday 2022 wypada 25 listopada. To oznacza, że Small Business Saturday możemy się spodziewać dzień później. Natomiast Cyber Monday w tym roku wypadnie 28 listopada. Należy jednak wziąć pod uwagę, że promocje w sklepach mogą być inaczej rozłożone w czasie.

W końcu Black Friday to tylko tradycja. W praktyce czas największych okazji może lekko różnić się od kalendarza.

 

 

Okazje na Black Friday

 

Najciekawsze oferty handlowe zaczynają się już tydzień przed głównym wydarzeniem. Black Friday to okres, kiedy królują sieci RTV i AGD. To w tych sklepach możemy spodziewać się największych i najciekawszych promocji.

W ostatnim czasie sieciówki odzieżowe również nie próżnują. Możemy się spotkać z wieloma promocjami. Nie oczekujmy jednak zbyt wiele. Zniżki na ubrania będą wynosiły około 20% lub 30%. Nie są to duże kwoty. Możemy za to liczyć na różne dodatki, które mogą sprawić, że nasze zakupy będą przyjemniejsze. Do naszych zakupów mogą być dodane drobne upominki, a jeśli robimy zakupy przez internet możemy liczyć na darmowe dostawy.

 

 

Jeśli martwisz się, że nie zdążysz zrobić zakupów, możesz spać spokojnie. W okresie Black Friday 2022 galerie handlowe i sklepy są otwarte dłużej, a czasami nawet przez całą dobę.

 

 

Czy uznałeś to za interesujące? Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej:

Wybierz ile gotówki potrzebujesz?

1000 zł6000 zł
124 dni
444
Kwota limitu 1000 zł
Dostępna kwota do wypłaty 1000 zł
Minimalna miesięczna spłata 441.32 zł
Prowizja323.97 zł
Odsetki0.205
RRSO 79,20%
Nota prawna
Formularz informacyjny

Możesz być również zainteresowany: